Ono što je sad problem, već dvije godine nije formirana parlamentarna komisija odgovorna za reviziju, koja bi trebala da raspravlja o našim izvještajima, sazove subjekte za reviziju kod kojih su utvrđene negativnosti. Može na kraju, u skladu sa zakonom, predložiti parlamentu smanjenje budžeta tim ustanovama ili ministarstvima ili poduzeti druge korektivne radnje, kazao je za TVSA Dževad Nekić, generalni revizor Ureda za reviziju institucija u FBiH, odgovarajući na pitanje ko je zapravo odgovoran i nadležan za revizorske izvještaje sa negativnom ocjenom.
Nadležnost Ureda za reviziju institucija u FBiH obuhvata više od 2000 subjekata, što zapravo čini kontrolu 65 posto javne potrošnje.
-Mi smo uspostavljeni kao Ured za reviziju, kao parlamentarni model, u svijetu ima i drugih modaliteta. Nakon sačinjenih revizorskih izvještaja naš zadatak je da informišemo subjekta revizije i parlament. Redovno dostavljamo izvještaje parlamentu, dodao je.
–Imamo izvještaje iz 2017 i 2018, koji nisu uopće bili predmet rasprave na parlamentu. A već pristižu izvještaji iz 2019. godine, istakao je Nekić.
-Izvještaji koje mi prezentiramo su finansijski izvještaji i izvještaji o usklađenosti sa zakonom i važećim propisima. Tako da su kriteriji su zakonski okviri. To je mjera vrijednosti kako bi se trebali ponašati budžetski korisnici.
Pogledajte kompletan razgovor