Nedostatak citostatika na KCUS-u: Onkološki pacijenti bez terapija

Onkološki pacijenti i dalje se bore za dostupnost lijekova koji im život znače. Preskupi su, liste čekanja sve duže. Razlozi za nedostatak lijekova, kažu nadležni su brojni, ali čine sve kako bi ih nabavili što prije.

Azra Babajić godinama se bori sa karcinomom. Nakon dvije operacije, redovnih kontrola i urednih nalaza, nedavno ju je dočekala vijest da ima metastaze na koštano tkivo. Kaže, za lijekove koji je održavaju u životu snalazi se kako zna. Kupuje one za koje ima novca. Liste čekanja na lijekove su preduge- mnogi pacijenti i ne dočekaju da ih dobiju.

-Ovaj drugi lijek koji je presudan, koji bi meni zaustavio tu metastazu, on je jako skup. Meni su iz Ministarstva zdravstva poslali da me stave na listu čekanja. Ja sam čula za tu listu, mi je zovemo lista umiranja jer dugo se čeka, vjerujte. Ja sam se pomirila sa sudbinom prvo ne mogu ga kupiti jako je skup, a drugo, ne nadam se da ću ga ja dobiti ubrzo, jer evo dva mjeseca je prošlo, znači ulazim u treći – poručuje Azra Babajić.

Azra je jedna od stotina onkoloških pacijenata koji se, osim s bolešću, svakdnevno mora boriti i sa problemom nedsotatka lijekova. Ljekari znaju koji koji bi im lijekovi trebali, ali znaju i da ih pacijenti ne mogu nabaviti.

-Jednostavno je problem politički. Kako je to jednostavno da se može kupiti lijek u privatnom sektoru, a da javne zdravstvene ustanove ne mogu to dobiti na vrijeme? To je suština problema i to treba riješiti. I zašto se to dešava, do koga je i javno izaći. Ja ne znam do kada će ovo trajati ali je sigurno da će Udruženja pacijenata i građani krenuti praviti proteste i tražiti svoje pravo – istakao je Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS.

Iz Kliničkog centra univerziteta u Sarajevu su nam rekli da su i dalje suočeni sa nedostatkom određenih lijekova za onkološke pacijente.

Odgovor: Klinički centar Univerziteta u Sarajevu

Upit smo poslali i u Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja.

Odgovor: Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH

Uz borbu za život, idu strah, ljutnja, neizvijesnost. Pacijenti fokus moraju stavljati na borbu za lijek, ali i razmišljanje kako sve to utiče na njihove porodice. Do konačnog rješenja problema, liste čekanja će biti sve duže, a broj umrlih sve veći, naglašava Babajić.