Dolazak jeseni, promjena vremenskih prilika i blaže (nego ranije) mjere prevencije rezultirale su, iz dana u dan, povećanjem broja novozaraženih, oboljelih i pacijenata umrlih od korona virusne infekcije. Infektolog Bakir Nakaš smatra da takva situacija u svijetu, našoj regiji i Bosni i Hercegovini, nalaže hitne promjene ponašanja i mjera prevencije koje su bile dosad na snazi.
– Osim toga, nastupajuća sezonska gripa i brojna virusna prehladna stanja, uveliko kompliciraju rad zdravstvene službe, javnih i privatnih preduzeća, institucija i ustanova – ističe u izjavi za Fenu dr. Nakaš.
– Pred zdravstvenu službu postavljaju se posebni zahtjevi redovnog tretmana hroničnih i drugih bolesti, kao i tretmana pacijenata oboljelih od sezonske gripe, drugih virusnih oboljenja i korona virusne infekcije. Pred sve krizne štabove, koji djeluju na teritoriji Bosne i Hercegovine, nameće se prioritetan zadatak stalnog praćenja epidemiološke situacije, korekcija i primjena preventivnih mjera koje će odgovarati trenutnoj situaciji bazirano na dosadašnjem iskustvu i iskustvu drugih država – naglasio je.
Za stanovništvo Bosne i Hercegovine, koje je proteklih mjeseci bilo izloženo različitim mjerama prevencije i nizu različitih (pozitivnih i negativnih) informacija, bitno je raditi na podizanju vlastitog imuniteta i jačanju mentalnog zdravlja.
– Stres i nesigurnost te plasman različitih suvišnih, nekorisnih informacija uveliko djeluju na slabljenje odbrambenih sposobnosti ljudskog organizma. Zbog toga preporuka za reduciranje vijesti i informacija koje nas, pored svakodnevnih briga za naše i zdravlje naših najbližih, mogu dodatno opteretiti – kazao je.
Kako dr. Nakaš naglašava, educiranje i plasman pravovremenih i korisnih informacija za cjelokupno stanovništvo jedna su u nizu preventivnih mjera koje će stanovništvo zaštititi od različitih nepotrebnih i stresnih informacija.