Kantonalna javna ustanova Porodično savjetovalište u oktobru je počela realizaciju programskih aktivnosti Moje putovanje kroz trudnoću koja je dio programske aktivnosti Mala škola roditeljstva. To čine u saradnji sa Zavodom za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva. O ovome smo razgovarali u Sarajevskom jutru sa Fikretom Mulaosmanović-Smajić, šeficom odjeljenja za prevenciju i ranu intervenciju i psihoterapeutkinjom, Natašom Kahrimanović.
-Preventivni program Mala škola roditeljstva program je koji se realizira dugi niz godina, mislim 2010. da smo krenuli s njegovom realizacijom i on je namijenjen porodici s malim djetetom. Obuhvata period trudnoće, rođenje djeteta i njegov rani rast i razvoj. U okviru ovog programa naše teme su fokusirane najviše na partnerstvo i roditeljstvo. Tu se zaista nekako trudimo i da pokrijemo svojim radionicama, koje su interaktivnog, edukativnog karaktera sve ono što je karakteristično za ovu razvojnu fazu porodice jer se događaju veoma velike promjene – kazala nam je Fikreta Mulaosmanović-Smajić.
-Najčešće mladi bračni parovi ukoliko se jave u prvoj razvojnoj fazi njihovog zajedničkog života dolaze zbog toga jer im nisu usklađena očekivanja od partnerstva. tj. onoga kako su zamišljali brak i dolazak djeteta, a konflikti su malo na nivou toga kada konflikti probijaju granice. Važno je da sva ta pitanja koja su ključna, a to je kako ćemo podijeliti obaveze, kako ćemo razgovarati o našim finansijama kakva je ideja oko toga ko preuzima odgovornost odnosno brigu oko djeteta i šta ćemo sa partnerstvom. Ako so kao kao par adekvatno odgovorili na ove razvojne zadatke, lakše ćemo kada dođe beba. Potrebno je ulagati u partnerstvo – istakla je Nataša Kahrimanović.
Više o ovoj temi, pogledajte u videu: