Direktor Zavoda za planiranje razvoja KS Faruk Muharemović za emisiju Špica govorio je o dosadašnjim rezultatima Javne rasprave urbanističkog plana KS.
Na samom početku kazao je da su javne rasprave dobro prošle, obzirom da je bilo dosta različitih primjedbi i sugestija. Kaže da se nalaze između dvije struje, odnosno da trebaju balansirati.
“Moramo dati da se razvija grad, da ide naprije. Sarajevo je glavni grad BiH a sukladno tome moramo imati zelenih površina, parkovskih, gdje ne smijemo dati da se uzurpiraju i tu je najteži zadatak Zavoda, da izbalansira to dvoje. Sve sugestije i primjedbe ćemo sumirati, sve što bude prihvatljivo u smislu struke zakona bit će prihvaćeno”, kazao je Muharemović.
Šta stoji u urbanističkom planu za KS i koji je njegov cilj?
“Urbanistički plan je strateški razvojni dokument koji pored prostornog plana to su dva najveća planska dokumenta koji usmjeravaju dalji razvoj grada u KS, pored gradskih općina tu imamo urbano područje Općine Trnovo, Općine Hadžići, Općine ilijaš. Za sva ta ta urbana područja ovaj plan daje impute na koji način i u kojem smjeru treba da se razvijaju”, navodi.
Javne rasprave su završene, koji su naredni koraci?
“Sljedeći koraci su, obzirom da smo preuzeli ulogu nosioca pripreme, da smo kasnili sa javnom raspravom nekih 10ak dana, u saglasnosti sa nosiocem pripreme Vlade KS, produžili smo rok za prijem primjedbi i sugestija do 15. Maja. Nakon toga slijedi faza sumiranja svih primjedbi i održavanja sastanka sa lokalnim zajednicama i svim subjektima planiranja. To je ogroman posao koji ćemo uraditi u narednom periodu. Nakon obavljenih sastanaka, tada idemo u izradu prijedloga plana i krajnja faza jeste da taj prijedlog proslijedimo nosiocu pripreme Valdi KS a nosioci pripreme Skupstini KS u usvajanje prijedloga plana odnosno usvajanje plana”
Spomenuli ste dvije strane koje su postojale, šta su te dvije strane zagovarale, šta su htjele u urbanistickom planu?
“Imate jednu stranu gdje ljudi traže više zelenih površina manje stanogradnje a to je druga strana koja traži još stanogradnje odnosno građevisnkih površina, odnosno građevinskog zemljišta i to je ono zbog čega Zavod mora napraviti balasn. Moramo se širiti, ovo su planski dokumenti koji daju impute za dalji razvoj za širenje grada. Ne možemo ostati na nekim brojkama i podacima od prije 20 godina i 70ih- 80ih godina kada je zadnji put rađen urbanistički plan”
Ovo je prvi put poslije rata da se radi ovakav dokument, istakao je Faruk Muharemović.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u emisiji Špica.