Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, prof.dr. Adna Mesihović, zajedno s svojim saradnicima je posjetila Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
U svom obraćanju, ovom prilikom, ministrica Mesihović je naglasila značaj investiranja u naučni rad i infrastrukturu za naučno istraživanje u cilju unapređenja akademske izvrsnosti i stvaranja optimalnih uslova za naučnoistraživački rad. Inicijative i projekti koje podržava Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade ključni su za održavanje visokog nivoa istraživačke izvrsnosti i na ovom institutu.
Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, prof.dr. Rasim Muratović je ukratko predstavio historijat i rad Instituta naglasivši da je, prolazeći razne faze razvoja i prestruktuiranja, pod povoljnim i manje povoljnim okolnostima, čuvajući civilizacijske standarde u najtežim uslovima tokom svog djelovanja od osnivanja 1992. godine do danas, Institut snažno doprinio ukupnom razvoju naučne misli u Bosni i Hercegovini posebno u oblasti naučnih istraživanja zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Muratović je istakao da je Institut naučna ustanova koja se bavi istraživanjem zločina protiv mira, zločina genocida i drugih teških povreda međunarodnog humanitarnog prava sa historijskog, pravnog, sociološkog, demografskog i drugih aspekata od značaja za cjelovito naučno istraživanje zločina. U tom kontekstu Institut će sa mladom generacijom istraživača nastaviti i ojačati ulogu vodeće ustanove ove vrste u državi, a i šire u regionu.
Ovom sastanku su prisustvovali i naučni radnici Instituta: dr. Muamer Džananović, dr. Ermin Kuka, dr. Zilha Mastalić-Košuta, dr. Hikmet Karčić i mr. Almir Grabovica.
Direktor i uposlenici Instituta su istakli veliku zahvalnost Ministarstvu i Vladi KS na podršci naučnim projektima koji su odobreni posljednjih godina prilikom prijave na javne pozive Ministarstva.
Jedan od najistaknutijih naučnika i istraživača genocida i drugih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini dr. Džananović je istakao zahvalnost ministrici na samoj posjeti Instituta, te naglasio da posjetu vide kao veliku podršku Institutu i njegovim uposlenicima. Ukazao je na probleme i izazove s kojima se susreću prilikom naučnih empirijskih istraživanja. Posebno je naglasio da živimo vrijeme u kojem se nažalost u negiranje genocida i relativizaciju zločina ulažu ogromna sredstva, te s tim u vezi dodao da bi podrška Ministarstva u budućnosti bila od velikog značaja kako bi svi skupa opravdali društveno važnu ulogu da se naučno istraže i od zaborava sačuvaju zločini počinjeni tokom perioda 1992-1995. godine.
Ministrica Mesihović je iskazala zadovoljstvo posjetom, te istakla važnost koju ima Institut u Kantonu Sarajevo.
“Institut ima izuzetnu važnost u Kantonu Sarajevo i šire jer doprinosi istraživanju, dokumentiranju, obrazovanju i podršci pravdi u vezi s zločinima protiv čovječnosti i međunarodnim pravom. Rad svih njegovih istraživača je ključan za suočavanje s prošlošću, izgradnju mira i promociju poštivanja ljudskih prava. Naučnoistraživačka djela nastala u ovom institutu su djela za koja je bilo potrebno mnogo rada, odlučnosti i istrajnosti, te su nam ona danas, a biti će i u budućnosti, podsjetnici za sve događaje koje ne smijemo zaboraviti. Rad Instituta također doprinosi i izgradnji povjerenja, dijaloga i razumjevanja, te obrazuje naše nove generacije kako se neki događaji iz prošlosti ne bi ponovili”, istakla je ministrica Mesihović.
Tokom sastanka istaknut je i problem smještaja Instituta i njegovog važnog Arhiva, ali je zajednički zaključeno da posjeta ministrice Mesihović Institutu simbolizira podršku Ministarstva ovoj naučnoj ustanovi, kao i priznanje za njen dosadašnji rad, te podršku za sve aktivnosti koje će Institut realizovati u budućnosti.