Mehmedović: U državnim institucijama 783 Bošnjaka manje nego što im to po zakonu i Ustavu pripada
Detaljna analiza pristiglih odgovora o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine svjedoče o značajnom debalansu na štetu bošnjačkog naroda, što se ogleda u činjenici da je zaposlenika iz reda tog naroda na pozicijama u državnim institucijama za 783 manje nego što im to po zakonu i Ustavu pripada.
Na ovo je danas na pres-konferenciji upozorio poslanik u Predstavničkom domu parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović, referirajući se na pitanje nacionalne strukture rukovodstva, državnih policijskih službenika i zaposlenika u institucijama BiH te poštivanja zakonskih odredbi o odgovarajućoj nacionalnoj zastupljenosti,
Podsjetio je kako je krajem januara zatražio od 75 državnih organa da mu dostave podatke o nacionalnoj zastupljenosti.
– Čista su neistina i izmišljotina tvrdnje koje dolaze od pojedinih zastupnika Evropskog parlamenta (EP), zvaničnih institucija R Hrvatske i HDZ-a BiH da su Hrvati majorizirani i neravnopravni u BiH po pitanju političkog predstavljanja – kazao je Mehmedović.
Istovremeno je istaknuo kako „nisu istiniti ni navodi zvaničnika iz R Srbije i bh. entiteta RS o tome da su Srbi ugroženi unitarizacijom koju navodno provode Bošnjaci“.
– Oni koji su neravnopravni i majorizirani kada je riječ o predstavljanju na nivou države Bosne i Hercegovine su Bošnjaci i ima ih 783 manje, nego što to zakon i Ustav propisuju i u debalansu su u 58 od 71 institucije – naveo je Mehmedović, referirajući se na institicije koje su dostavile tražene podatke.
Potcrtao je kako u složenoj državi kakva je BiH, zakoni nedvosmisleno i jasno propisuju da u institucijama BiH mora biti osigurana odgovarajuća zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu s nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem popisu (iz 2013. godine) kako je to precizirano Zakonom o upravi (član7.).
Dodao je kako je tom odredbom propisano da je najvažnije načelo u radu državne službe – načelo zakonitosti, a što podrazumjeva da sve institucije poslove moraju obavljati u skladu sa zakonom.
Podsjetio je u tom kontekstu kako prema popisu iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini živi 50,11 posto Bošnjaka, 30,78 posto Srba, 15,43 posto Hrvata i 3,68 posto Ostalih, uz opasku kako se radi o procentualnom omjeru koji moraju poštovati sve institucije BiH.
– Bošnjaci su u ‘debelom minusu’ za gotovo 800 pozicija, ali su, istovremeno, zaposlena 423 Srba više i 478 Hrvata više od broja koji im pripada – naveo je Mehmedović uz opasku kako je situacija posebno zabrinjavajuća u pogledu rukovodećih pozicija, te ilustrirajući to stanjem u ministarstvima pravde, vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Regulatornoj agenciji za komunikacije, Agenciji za zaštitu ličnih podataka…
Prema podacima iz spomenute analize, u Upravi za indirektno oporezivanje BiH Bošnjaka je manje za 222 pozicije, u Graničnoj policiji BiH manje ih je za 167 pozicija, a u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu je 56 Bošnjaka je manje nego što zakon propisuje…
U osvrtu na stanje na tom planu, Mehmedović je naveo kako je Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi – BHANSA jedna od institucija koja nije dostavila odgovor, a u kojoj je trenutno zaposleno gotovo 500 osoba, uz opasku “da na taj način ostavljaju prostor za sumnju zašto to nisu učinili i šta, zapravo, kriju”.
Pozvao je u tom kontekstu na odgovornost sve pojedince u sistemu koji su svojim radnjama i nepostupanjem prekršili zakone BiH, izdvajajući kao najodgovorniju Agenciju za državnu službu, te posebno nositelje rukovodećih pozicija „bošnjačke nacionalnosti, koji , nerijetko, u instituciji figuriraju kao obični statisti“.
– Sada znamo da je situacija alarmantna i ovaj trend odmah moramo zaustaviti. Sve institucije odmah moraju zaustaviti zapošljavanje na štetu bilo koje etničke grupe – poručio je Mehmedović.
Najavio je kako će nadalje insistirati na popravljanju spomenutog stanja, te da će ponovno tražiti da PSBiH zauzme stav i da se obavežu sve institucije da poštuju zakon, te svaka tri mjeseca dostavljaju izvještaje o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih, pozivajući se na Zakon o parlamentarnom nadzoru.