U emisiji “Sedmica iza nas” aktuelne događaje komentarisao je doktor Jasmin Medić, naučni saradnik za modernu historiju u Intitutu za historiju Univerziteta u Sarajevu.
Tema genocida u Srebrenici ponovo je postala svjetska nakon aktuelizirane priče o Rezoluciji, usvjanjau Rezolucije u UN-u. Možemo li na isti način svjetskoj javnosti aktuelizirati temu genocida u ostalim dijelovima naše zemlje?
“Mislim da će se u tom slučaju Generalna skupština eventualno Vijeće sigurnosti UN-a više fokusirati na one presude za koje imamo genocid. Nema nekih naznaka da bi se tako nešto moglo desiti zato što nemamo presudu za genocid u drugim područjima. Kad vidite sve ostale opštine za koje je Ratko Mladić osuđen i Radovan Karadžić ali nije im dokazan genocid više ljudi je tada ubijeno nego u Srebrenici 95′ godine i veći broj je prognanih. Ne treba se razgovor voditi u tom pravcu, nisam optimista da će biti ikada donesene jedna takva Rezolucija kada je riječ o genocidu“, kazao je Medić.
Medić dodaje da neki ozbiljni političari govore tome da je Dodik i ovu priču o Rezoluciji u Srebrenici, da je još više destabilizirao političku situaciju, da je doveo atmosferu do ključanja da bi zauzvrat dobio državnu imovinu.
“Imate permanentno kukanje da je RS ugrožena da Srbi iz RS-a da su ugroženi, ta žalopojka često rezultira time da međunarodna zajednica izađe u susret Dodiku i političkim partijama oko njega“, istakao je Medić.
U tom kontekstu ima li razlike u djelovanju Trojke u odnosu na prethodnu vlast?
“Mislim da nema neke značajnije razlike. Politika je trgovina barem u BiH. Ako ustupak dobije Hrvatska demokratska zajednica odnsono HNS ovdje ili SNSD neki ustupak onda je sasvim normalno, postavlja se logično pitanje ako ste prihvatili tako nešto šta ste dobili zauzvrat? Ne vidim neki razlog da sad kažem da ima neke ozbiljnije razlike. Moram da kažem da bi volio kod Trojke da imaju malo jasniji stav po pitanju nekih stvari i mene je iritiralo pitanje mi ćemo puštati da bi prihvatili neke naše zahtjeve da država ne bi bia u krizi“, kazao je.
Kritike opozicije su usmjerene na to da je Trojka prepustila sve najvažnije funkcije SNSD-u HDZ-u. Kako komentirati izbor Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda?
“Tu se do kraja išlo u susret udovoljen je zahtjev Hrvatskog narodnog sabora. Mislim da nije bilo potrebe za tim ali očito da je pritisak iz kako oni kažu raznih ambasada bio tu presudan. Očekujemo da vidimo šta će Trojka odnosno svi oni koji vole BiH, da vidimo šta će sad zauzvrat dobiti. Ne mogu da vjerujem da neko prihvati nešto a da za svoju političku opciju, ideologiju ne traži nešto zauzvart. Ako je Vukoja izabran, postavlja se pitanje kad će se po istom principu neki Bošnjak izabrati na neku bitnu funkciju u kantonima sa hrvatskom većinom“, kazao je Medić.
Cijeli razgovor pogledajte u nastavku.