
Gost Špice Televizije Sarajevo bio je Saša Magazinović, zastupnik u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Razgovarali smo o inicijativi o sigurnosti saobraćaja BiH i kakav je trenutni status implementacije ove inicijative. Iza nas je vikend u kojem je na bh. cestama poginulo sedam ljudi.
-Nedavno sam sa Jasminom Imamovićem u proceduru uputio izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja. S kim god razgovarate o tom Zakonu, od nas koji smo obični vozači do ljudi koji su struka i imaju milion prijedloga šta se treba promijeniti. Imamović i ja smo razgovarali s ljudima kojima je životna svakodnevnica procesuiranje odgovornih u saobraćaju i vještačenje saobraćajnih nesreća. Oni su nam rekli da su najčešći uzroci alkohol, droga i grubo kršenje saobraćajnih propisa – u posljednje vrijeme mobitel. Upravo su to segmenti izmjene Zakona, po prvi put u BiH, da se definiše bahata odnosno obijesna vožnja, te strogo kažnjava. To je ono što nas sve iritira, kad vidimo na ulicama vozače koji ugrožavaju i sebe i druge grubo kršeći saobraćajne propise. Mi smo to definisali, pustili u proceduru. Prošle sedmice u prvom čitanju Zakon je usvojen, pušten je u redovnu proceduru kao poziv svima ostalima da se uključe, da eventualnim prijedlozima obogate taj Zakon, ali opet naglašavam da ga je radila struka – istakao je Magazinović.
Razgovarali smo i o slučaju Viaduct, te o problemima u BHANSA-i.
– Vrlo je nezahvalno bilo šta predviđati u BiH. Danas sam razgovarao sa Muhamedom Hasanovićem koji se na temeljit način bavi ovom temom. Kao zastupnik zamolio sam ga da mi neke proceduralne stvari u čitavoj ovoj priči pojasni. Razgovarali smo o nekim zakonskim rješenjima za naredni period da ovakve situacije imaju mnogo brži odgovor institucija. Ovdje je situacija više nego jasna – Republika Srpska je trneutno kriva, ona mora te pare vratiti. Postoji i sporazum koji je unaprijed potpisan između institucija BiH i RS-a, budući da bilo ko u državi kada diže kredit kod međunarodnih kreditnih institucija – država je ta koja je prepoznata. U Parlamentu BiH ratifikujemo sve te dokumente. Dakle, država je neka vrsta garanta i kada neko tuži, tuži državu BiH što još jednom pokazuje da niži nivoi vlasti nemaju taj element državotvornosti, te da se država jedina prepoznata – poručio je Magazinović.