
U Sarajevskom jutru ragovarali smo sa prof. dr. Aidom Kusturom sa Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu o pojavi žohara u Sarajevu.
-Otprilike se s ovim problemom susrećemo u istom periodu godine. Osnova svegas toga je biologija žohara koja ipak predviđa 4 do 8 mjeseci koji su potrebni za njihov razvoj od jajeta do odrasle jedinke. Bitno je napomenuti da kod ove vrste štetočina koji se nalaze u spoljašnjoj sredini imamo ta neka krizna žarišta jer kad pogledate opštine i ulice na kojima se kontinuirano pojavljuje isti problem, onda imamo još jedan mali talas na jesen. Nakon toga nastaje faza mirovanja. Problem je što nemate nikakve obavezne mjere koje se provode – istakla je naša sagovornica.
-Imate pravilnik o obaveznom provođenju dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije. To jednim dijelom reducira broj žohara i ostalih štetočina u spoljašnjoj sredini. Međutim, to je minimalno jer nisu adekvatna sredstva kojim suzbijamo insekte. Imamo problema i sa krpeljima, sad će nam doći i komarci, jednostavno to je sezonski. Bitno je napomenuti da se ovom problemu treba ozbiljnije pristupiti, odnosno mi nemamo mehanizam naloženih mjera, obaveznih mjera koje bi se provodile. Sve je to uglavnom parcijalno. Uglavnom se provodi na pojedinim opštinama – poručuje prof. dr. Aida Kustura.
Čitav razgovor pogledajte u videu: