Kontić za Sarajevsko jutro: Medijski život je povezan sa neobičnim ritualima koji nemaju nikakve veze sa realnošću

Boro Kontić, dugogodišnji novinar, danas direktor Media centra – Sarajevo, govorio je za Sarajevsko jutro o promociji knjige Grebo,  podijelivši iskustva izvještavanja o prijeratnom, a posebno ratnom i postratnom periodu u našoj zemlji.

Oprostivši se od Konstantina Jovanovića, dugogodišnjeg bh. novinara koji je preminuo u 72. godini života, rekao je: “Upoznao sam jednog izuzetno dobrog, vrijednog i zanimljivog čovjeka. Bio je starinski novinar, uvijek blagonaklon prema mlađim novinarima i uvijek spreman pomoći. Bio je dobra duša”.

Ističe kako je uvijek postojala distinkcija između radija i televizije, pri čemu je izostajala i želja za upoznavanjem.

– Televiziju sam upoznao tek prve ratne godine. Izmjenjujući informacije, začudio sam se zašto smo sve ove godine proveli izolovani jedni od drugih. Medijski život je jako čudan, povezan je sa neobičnim ritualima koji nemaju nikakve veze sa realnošću – objasnio je Kontić.

Navodeći da nije bio nervozan prilikom promocije knjige “Grebo” zbog prisutnosti dragih i poznatih lica, Kontić je naveo da je riječ o biografija, ili odnosno hronologiji Jovanovićeva života, i to između dva datuma; juna 1968. godine kada je kao student bio na čelu glasovitih studentskih demonstracija koje su uzdrmale cijelu Jugoslaviju, a druga i posljednja tačka u knjizi je kada taj isti čovjek, ali sada kao profesor, odlazi preko mostova i dolazi na devastirano partizansko groblje u Mostaru, te dodao: “Između te dvije tačke je stao jedan puni ljudski život, ispunjen velikom karijerom profesora, ali ono što je još važnije kod njega – karijera čovjeka, koji je u ovom društvu bio zdrav razum i neko ko je oduvijek reagovao na neki javni poticaj i ključne događaje”.

Poručio je kako ovom knjigom pokušava profesora Jovanovića vratiti u javno orbitu BiH.

– Knjiga je ispunjena sa mnogo njegovih izjava, a za Bosnu i Hercegovinu je govorio da ovdje postoji hronični nedostatak moralne obaveze da se nešto kaže. U društvu gdje važi rečenica da je šutnja zlato, on je govorio sve suprotno. Pokušavao je potaknuti i druge da progovore -podsjeća on.

Kada je riječ o Media centru, čiji je Kontić direktor, objasnio je kako centar nastaje kao trening i organizacija za obrazovanje mladih novinara, ali i da je godinama evoluirao u više pravaca.

– U Sarajevu danas imamo konferenciju na koju će doći mnogo novinara, ne samo iz Bosne i Hercegovine, nego iz regije, već iz svijeta. To je završetak projekta kojeg vodimo već dvije godine, u kojem smo pokušali sabrati i dokumentovati iskustva novinara koji su svjedočili pred Haškim tribunalom. Više od 30 novinara je svjedočilo, a mi smo uspjeli dokumentovati njih 14. Ono što je zanimljivo jeste da brojni novinari nisu željeli svjedočiti na Haškom tribunalu – naglasio je.

Uputivši poziv svim novinarima, objasnio je teme koje će na današnjoj konferenciji biti obrađene, odnosno, početak rata, kao prva tema, te ljudi koji su tada vodili ključne medije, dok će u druga dva dijela fokus biti na iskustvu novinara pred Haškim tribunalom, ali i onima koji su izvještavali o ratu u Bosni i Hercegovini.

– Birtley je 1993. godine bio prvi strani novinar koji je ušao u Srebrenicu, gdje biva ranjen, no zahvaljujući činjenici da je iza njega stajala moćna medijska kuća iz Londona, izvučen je iz Srebrenice. Govorio je da iskustvo iz Bosne i Hercegovine biva nešto što ga je na više načina odredilo. Mislim da će biti zanimljiv skup – poručio je Kontić.

Larisa Sprečo