
Pitanje izbora novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini ušlo je u svoju završnu fazu. Imenovanje koje je prolongirano za kraj juna se bliži. Dok analitičari u ovom procesu vide prelamanje različitih interesa Brisela i Washingtona, lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković u emisiji Intervju TVSA prognozirao je usaglašavanje stavova između ključnih međunarodnih partnera.
“Personalna rješenja u drugom planu, najvažniji opstanak OHR-a”
„Ja mislim da svi učesnici u ovom procesu imaju dobre namjere, prije svega. Za nas je najvažnije da se definiše i dalje aktivna uloga OHR-a u Bosni i Hercegovini koji nam, moram reći, nažalost još uvijek treba. Evo ponovo slušamo i svjedoci smo novih nacrta secesionističkih od Dodika, Željke Cvijanović i njihovih sljedbenika“, upozorava Konaković.
Objašnjavajući kompleksnost dejtonskog sistema, on ističe da je uloga visokog predstavnika ključna za funkcionisanje države kada zakažu domaći mehanizmi.
„Sve dok u dejtonskoj Bosni i Hercegovini neko može blokirati, kao što SNSD blokira bježanjem sa sjednica Doma naroda svoje smjene, postoji potreba da neko može i deblokirati. Po uređenju Bosne i Hercegovine, to je isključivo i jedino visoki predstavnik. Za nas je najvažnije da OHR ostaje u Sarajevu, da OHR ostaje sa ovlaštenjima, da se bonske ovlasti ne reduciraju, iako nam je prihvatljivo da se u nekom periodu ne koriste, nego da domaći političari rade svoj posao“, naglašava Konaković.
“Različiti pristupi Washingtona i Brisela“
„Imate jednu novu agilnu administraciju predsjednika Trumpa koja drugačije, sa manje diplomatije, a mnogo više ovih investicionih aktivnosti vidi procese u Bosni i Hercegovini, što nama svakako odgovara. Imate Brisel koji je još uvijek u nekoj toj fazi aktivne diplomatije i nekih drugih zahtjeva. Mislim u konačnici da će postići dogovor“, pojašnjava ministar vanjskih poslova BiH.
Na pitanje čija će dominacija na kraju prevagnuti u Vijeću za provedbu mira (PIC), Konaković odbacuje scenario u kojem bi došlo do otvorenog preglasavanja ili sukoba među zapadnim saveznicima.
„Ne vjerujem da će sad ići u neko preglasavanje. Amerikanci su možda išli brzo u rješavanje ovog problema nekako su to pojednostavili, imali su tu viziju da to bude gotovo već na prvoj sjednici PIC-a. Evropljani malo dublje, šire analiziraju neke moguće posljedice. Ja mislim da i američka administracija tek upoznaje Milorada Dodika. Ja mislim da su uradili dobre stvari, Dodik je odustao od svih onih svojih secesionističkih zakona, povukao, poništio, posuo se pepelom, ali je nastavio da laže i svoje partnere i one s kojima se dogovorio. Oni ga tek upoznaju. Treba neko vrijeme da se malo adaptiraju možda na ove okolnosti bosanskohercegovačke, čudne politike. Kad razgovarate sa ljudima poput Dodika, ništa nije predvidivo“, dodaje Konaković.
„Neće tu biti nekih preglasavanja. Evropa ima tu prednost, oni imaju više ruku u PIC-u, ali ne vjerujem da će oni ići kontra američkog stava grubo, niti će Amerikanci nešto previše vršiti pritisak na Evropljane. Prognoziram dogovor naša dva partnera“, zaključio je Konaković.
“Vijeće ministara radilo loše”
Na pitanje kako ocjenjuje rad Vijeća ministara u ovom mandatu, Konaković ističe:
“Loše, jako loše. Prva godina je bila zadovoljavajuća ili dobra, možemo reći. Tih sedam usvojenih zakona i dva najveća tada budžeta, evo sada je u prijedlogu najveći historijski i to povećanje – širenje tog dokumenta okvirnog budžeta. Ljudi možda i ne znaju – kada raste državni budžet, entiteti dobijaju manje para. Prvo se servisira vanjski dug, onda se podijeli državnim institucijama, pa onda manje sredstava, ako je veći budžet države. I do sada je bilo teško uspijevati naći neki dogovor, pogotovo sa kadrovima iz RS-a. No, uspijevamo i to nekako i mislim da to ima svoju vrijednost”.
“Trojka će opstati i nakon izbora, nezadovoljni smo odnosom SDP-a u entitetu RS i njihovom nastupu prema nama”
Na pitanje može li Trojka opstati nakon izbora i kakvi su odnosi unutar koalicije, ministar vanjskih poslova BiH odgovara:
„Pa može, i hoće i nema uopšte tu dileme. Dakle, i nije Trojka, to je sad neka četrnaestorka. Ponovo je oko Denisa Bećirovića okupljenih 14 stranaka, bez ikakvih matematika ili sporazuma koji nekom garantuju pozicije ili neka obećana mjesta. To pokazuje taj koalicioni kapacitet i da moramo biti odgovorni da očuvamo ono što je Trojka uradila dosad. Bilo je puno dobrih stvari. Naravno, bilo je i grešaka, ali bez obzira na neke naše varnice koje imamo s vremena na vrijeme – mi smo sad jako nezadovoljni zbog SDP-ovog odnosa prema nama kad je riječ o zajedničkom nastupu u bh. entitetu Republika Srpska. Imali smo dogovor – okupili šest stranaka u Banjaluci, potpisali taj sporazum koji je značio zajednički nastup. Onda su oni otišli i dogovarali su nešto… Pokazaće sad ove liste da li su dogovarali neke kompenzacije ili ne i doveli su nas zaista u jednu tešku situaciju. Zapravo, da nismo ispoštovali one principe o kojima smo ranije razgovarali. No, Trojka će, ubijeđen sam, opstati”, istakao je Konaković.
“Dobio sam informacije da je organizator obećao otkazati Karleušin koncert, ako se to ne desi, MUP će to učiniti”
Nakon što se Konaković oglasio povodom najavljenog koncerta Jelene Karleuše u Sarajevu, te najavio da će tražiti njegovu zvaničnu zabranu, u emisiji Intervju TVSA je podcrtao:
-Kao što sam i obećao, poslao sam zvaničan dopis ministru unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i komesaru MUP-a Kantona Sarajevo, policiji, Upravi policije, ovaj, da se takav događaj zabrani, u skladu sa Zakonom o javnim okupljanjima, član 16, stav E, koji kaže da oni koji promovišu i negiraju genocid raspiruju rasnu, nacionalnu mržnju, ne mogu nastupati u Kantonu Sarajevo. Dobio sam, što govorim ekskluzivno za vas, informacije da su oni stupili u kontakt sa organizatorima, da je organizator navodno obećao da će otkazati taj koncert, a očekujem, naravno, ako se ne desi brzo otkazivanje, da će MUP Kantona Sarajevo to otkazati. Jako mi je žao što postoje ljudi u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, koji to pokušavaju spustiti na nivo rasprave ministra vanjskih poslova s nekom pjevačicom. Ovo je ranije viđen scenario. Mene ova žena ne zanima, niti je poznajem, niti je pratim, niti znam šta radi, niti je slušam. Ali, to normaliziranje ne želim da dozvolim. Dakle, ova žena radi na negiranju, na vrijeđanju naših osjećanja. Ako ne bude odgođeno, očekujem da onda MUP, u skladu sa zakonom, takav koncert zabrani – ističe minister vanjskih poslova BiH.
-Još jednom ponavljam, inicijativa nema ništa pozadinsko, niti bih ja u bilo kojoj drugoj temi s tom ženom razgovarao, niti imamo zajedničke teme. Dakle, kada negira, ne samo genocid, nego napada one koji govore istinu o genocidu. I onda takvoj osobi pravite neki pozitivan PR u svojim novinama i portalu, a onda je dovedete još da nam zapjeva. Dakle, to je sistemski napad na identitet, vrijednost, na naš ponos. Ja sam takav karakter, ja ću uraditi svoje. Vjerujem da će i MUP Kantona uraditi svoje – jasan je Konaković.
Čitavu emisiju pogledajte na našem Youtube kanalu.
