Preliminarna ocjena izbornog dana za lokalne izbore 2024. godine Koalicije Pod lupom je da je izborni dan na najvećem broju biračkih mjesta protekao u skladu sa izbornim pravilima. Proces uređenja i otvaranja biračkih mjesta, zatvaranja biračkih mjesta, kao i pakovanja izbornog materijala, protekli su bez značajnih razlika u odnosu na prethodne izborne cikluse.
Projekt menadžer Koalicije Pod lupom Dario Jovanović kazao je na pres-konferenciji da je proces glasanja na regularnim biračkim mjestima gdje se nisu pilotirale nove tehnologije ocijenjen lošije u odnosu na prethodne izbore, sa značajnim povećanjem broja slučajeva porodičnog glasanja, zloupotrebe pomoći pri glasanju i glasanja bez propisne identifikacije birača.
Ocijenio je da je na 97,9 posto posmatranih biračkih mjesta pilotiranje novih tehnologija uspješno provedeno te da je proces glasanja na biračkim mjestima gdje se identifikacija birača vršila putem elektronskih uređaja, a glasalo putem skenera glasačkih listića, protekao bolje u odnosu na regularna biračka mjesta.
– Tako je broj biračkih mjesta na kojima se dešavala nepropisna identifikacija birača skoro duplo manji na pilot biračkim mjestima u odnosu na regularna biračka mjesta, a broj slučajeva zloupotreba pri glasanju manji za petinu – kazao je.
– Koalicija Pod lupom zabilježila je 161 teže kršenje izbornih pravila, od kojih bi dio mogao imati uticaj na izborni rezultat na pojedinim biračkim mjestima. Broj težih kršenja izbornih pravila je povećan u odnosu na prethodne opšte izbore 2022. godine – kazao je Jovanović.
Navodi da se radi uglavnom o slučajevima oneomogućavanja posmatranja, nedostatka izbornog materijala, najčešće glasačkih listića, te nepravilnostima pri procesu glasanja, zlopotrebe pomoći pri glasanju, fotografisanja glasačkih listića, nepravilnog pečaćenja glasačkih listića, izdavanja većeg broja glasačkih listića od potrebnog, propustima u radu biračkih odbora, kao i ugrožene tajnosti glasanja.
Smatra da posebno zabrinjavaju evidentirani slučajevi nezakonitog pritisaka na birače, koji su se dešavali prije izbornog dana.
– Zabilježeno je 36 slučajeva kršenja izborne šutnje, koji se odnose na vođenje izborne kampanje na društvenim mrežama, uprkos jasnim zabranama. Slučajevi zabilježenih kršenja izbornih pravila, kao izolovani incidenti, zahtijevaju ozbiljnu analizu u narednim danima i mjere prevencije – upozorio je Jovanović.
Koordinator za odnose s javnostima Hasan Kamenjaković kazao je da podaci pokazuju da je izlaznost nešto manja nego na prethodnim izbornim ciklusima, međutim, postoje faktori koji se moraju uzeti u obzir koji bi mogli imati uticaj na ovu izlaznost, a to su naravno da je integritet centralnog biračkog spiska narušen, da on nije javan i da broj registrovanih birača raste.
– Na 303 biračka mjesta također je testirana elektronska identifikacija birača i to su mjesta gdje politički subjekti nisu mogli manipulisati biračkim spiskom i izlaznošću. Kada govorimo o implementaciji ovih pilot projekata, znamo da su četiri pilot projekta testirana za ove lokalne izbore – istakao je.
Naglasio je da je Koalicija Pod lupom na izborni dan pratila tu implementaciju za tri projekta elektronske identifikacije i transmisije rezultata, kao i skenere.
– Od 448 biračkih mjesta Koalicija Pod lupom je rasporedila svoje posmatrače na 298 biračkih mjesta. Na 2,1 posto biračkih mjesta zabilježeno je da se odustalo od upotrebe nove tehnologije i vratilo na primjenu dosadašnjeg načina glasanja – istakao je.