Nakon što je Skupština KS usvojila moratorij o zapošljavanju u javnom sektoru Kantona Sarajevo, predstavnici mnogih kantonalnih javnih preduzeća i ustanova su iskazali nezadovoljstvo ovom odlukom, jer ih, kako kažu, sprječava u normalnom funkcionisanju. S druge strane, stranke „četvorke“ koje su inicirale usvajanje moratorija tvrde da je na ovaj način sprječeno uhljebljavanje stranačkih kadrova stranaka na vlasti i članova njihovih porodica.
Pred nama je nova zimska sezona zbog koje će Komunalno preduzeće RAD morati angažovati sve raspoložive resurse za održavanje saobraćajnica u Kantonu Sarajevo. U RAD-u ističu da ne mogu pokriti sve lokacije u Kantonu, jer imaju manjak radnika na terenu. Problem će biti još veći zbog toga što mnogim uposlenicima uskoro ističu ugovori o djelu.
„Jako, jako veliki problem i glavobolju nam zadaje upravo ovaj moratorij gdje s 15.11. ističe ugovor za 45 radnika koji su primljeni na određeno vrijeme. Nismo u mogućnosti da potpisujemo ugovore bez potpisa ljudi iz nadzornog odbora kako bi obezbijedili ugovore i ispoštovali ugovore koji se potpisuju za Zimsku službu, nabavku rezervnih dijelova, registraciju vozila odnosno tehnički pregled, nabavku goriva i ostale stvari“, kazao je Mirza Ramić, portparol KJKP „RAD“.
Skupština Kantona Sarajevo je 28. septembra usvojila odluku o moratoriju na zapošljavanje u javnom sektoru, koja je zakomplikovala ionako komplikovanu situaciju s funkcionisanjem komunalnih preduzeća u vrijeme pandemije koronavirusa.
Posao Skupštine je da stvara ambijent da Vlada KS i javna preduzeća mogu da rade svoj posao, poručuje načelnik opštine Novi Grad.
„Mi imamo donošenje zaključaka koji na neki način suspenduju zakon i u mnogim oblastima to proizvodi mnoge probleme u funkcionisanju Kantona Sarajevo. Mi smo jednom takvom politikom kroz vrijeme koje je iza nas desetkovali naš zdravstveni sistem, našu policiju kojima nedostaje stotine i stotine uposlenika zato što se provodi moratorij i zato što Skupština hoće da radi posao uprave preduzeća, zato što hoće da radi posao Vlade.“, kazao je Semir Efendić, načelnik Opštine Novi Grad.
Mada je upravo on bio jedan od onih koji su podržali moratorij na zapošljavanje, zastupnik u Skupštini KS Elmedin Konaković optužio je predsjedavajućeg Skupštine Mirzu Čelika, da je onemogućio da se donese zaključak kojim bi se radnicima produžili ugovori o djelu.
„Govoreći o moratoriju insistirao da Čelik dozvoli da se izjasnimo o zaključku kolegice Duraković kojim se rješava ovo pitanje i omogućava se da ljudima koji su na ugovoru o djelu da nastave nesmetano raditi svoj posao. Čelik nije dozvolio da se o tome uopšte glasa i prekinuo je sjednicu“, kazao je Elmedin Konaković, zastupnik Skuptine KS (NIP).
„Saglasni smo bili da se život ne zaustavlja, da postoji mogućnost potpisivanja ugovora na privremeno, da se upravljačke strukture stavljaju u v.d. mandat i da se od ovog zaključka izuzmu određene strukture kao što su zdravstvo, školstvo, pravosuđe i ostale oblasti kojima je to neophodno“, kazao je Samir Suljević, zastupnik u Skupštini KS (SDP).
Podsjetimo, na inicijativu NIP-a, SDP-a, Naše stranke i NBL usvojen je moratorij na zapošljavanje u javnom sektoru i zabranu izmjena statuta javnih preduzeća. Argument zastupnika stranaka koje su podnijele inicijativu je sprečavanje masovnog zapošljavanja u javna preduzeća kadrova stranaka koji čine vladajuću koaliciju.
Amer Martinović, TVSA