Svjedoci smo da je u Hrvatskoj za sutra najavljen bojkot trgovina. Poruke koje kruže platformama pozivaju građane da taj dan ne kupuju ništa, slijedeći primjere iz Italije i Velike britanije, gdje su slične akcije dovele do snižavanja cijena i povećanja plaća. Da li bi slične akcije mogle imati i kod nas efekta ?
Adis Kečo, Savez samostalnih sinidkata BiH smatra da nije nemoguće da se takvi bojkoti dogode i kod nas.
-Generalno na Balkanu neke pojave koje se dešavaju u određenim zemljama, prelijevaju se jedna iz druge. Ne bi me iznenadilo da se takva vrsta bojkota, akcija iz Hrvatske, dogodi kod nas. Ono što trebamo imati u vidu je da je prijavljena dobit poslodavaca u 2023 iznosila 5, 7 milijardi maraka, a u 2024. godini dosegla gotovo šest milijardi maraka. Poslodavci su uspijevali ostvariti tu dobit, naravno sa ovom platom od 619 maraka, koja je bila, to im je i uspijevalo.
Povećanjem minimalne plate, ne očekujemo značajna poskupljenja očekujemo linearno povećanje plata u Federaciji BiH, što će uticati na bolji socio-ekonomski položaj zaposlenika u BiH, poručio je Kečo .
Početak godine u BiH su ,između ostalog ,obilježila brojna poskupljenja. Koji su to faktori koji primarno utiču na rast cijena osnovnih životnih namirnica? Koje mjere bi trebalo poduzeti kako bi se zaustavio taj trend. Da li su poskupljenja opravdana? Šta je razlog velike neusklađenosti između poskupljenja hrane na globalnom nivou s rastom cijena na tržištu BiH. Kako se boriti protiv inflacije i kako najefikasnije zaštititi potrošače? Ovo su bile teme emisije Polis. Gosti su bili Adis Kečo, Murisa Marić, Adnan Efendić i Admir Kapo
Pogledajte