Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo predstavio je danas dva nova javna registra koji sadrže sveobuhvatne podatke ugovora o djelu i javnih poziva institucija u KS, te Elektronski plan integriteta, kao jedinstven alat koji je kreirao Ured s ciljem cilju prevencije i efikasne borbe protiv korupcije.
Novi registri predstavljaju jedinstvene baze podataka koje trebaju osiguravati transparentan, kvalitetan i efikasan sistem kontrole trošenja javnog novca kroz korištenje ugovora o djelu, te zakonitost, konkurentnost i jednake mogućnosti u procesu imenovanja.
Elektronski plan integriteta je od danas dostupan javnosti u vidu seta analitičko-statističkih izvještaja, gdje se može pratiti ponašanje institucija po pitanju provođenja planova integriteta, kao veoma važnih preventivnih antikorupcijskih mehanizama. Registri i Elektronski plan integriteta su uspostavljeni uz podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Uvodno obraćanje na ovom događaju posvećenom promovisanju novih IKT rješenja razvijenih uz podršku Misije u svrhu sprečavanja i borbe protiv korupcije, imao je Thomas Busch, zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH.
Ova rješenja u konačnici doprinose djelotvornijoj provedbi Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u Kantonu Sarajevo.
Uvođenje digitalnih alata u sprečavanje korupcije, smatra Busch, služi unapređenju povjerenja javnosti u kantonalne institucije, kao i povećanju transparentnosti unutar javnih institucija, jer omogućava uvid u značajnije aspekte javnog djelovanja koji su najpodložniji korupciji.
Busch je istakao da uspostavljanje ovih registara i instrumenata predstavlja rezultat zajedničkih napora Vlade Kantona Sarajevo, Ureda za borbu protiv korupcije i Misije koja je pružila svoju podršku, te izrazio svoju zahvalnost Uredu za borbu protiv korupcije, kao uvaženom partneru Misije od 2017. godine, koji služi kao primjer drugim antikorupcijskim tijelima u BiH.
Šef Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduan Kafedžić naglasio je da registri ugovora o djelu i javnih poziva predstavljaju značajno unapređenje sistema transparentnosti Kantona Sarajevo, koji obuhvata još osam registara.
„Kroz online registre je značajno povećan stepen transparentnosti u rizičnim procesima koji se odvijaju u Kantonu Sarajevo, kao što su procesi zapošljavanja, javnih nabavki, imenovanja, transfera, poticaja i podsticaja. Uspostava sveobuhvatnog Antikorupcijskog sistema učinila je KS liderom u sistemskoj borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini“, naglasio je Kafedžić.
Ugovori o djelu su prepoznati kao oblast koja nosi značajan koruptivni rizik, a prethodna analiza postojećih ugovora je ukazala na određene anomalije.
Kafedžić je naglasio da se ugovori o djelu mogu koristiti ukoliko zaista postoji potreba za angažmanom stručnjaka, ali ne mogu biti mehanizam zapošljavanja niti se mogu koristiti kao prikriveni ugovori o radu. Također, Kafedžić smatra da svi važniji aspekti ugovora o djelu, kao što je trajanje angažmana, iznos naknade i drugi slični podaci trebaju biti transparentni kako bi se unio veći stepen kontrole trošenja javnog novca, što je upravo jedan od osnovnih razloga uspostavljanja Registra.
Registar ugovora o djelu u organima javnog sektora u Kantonu Sarajevo sadrži imena i prezimena, stručne spreme i zvanja angažovanih osoba, nazive i sjedišta organa, predmete ugovora, datume potpisivanja i prestanka ugovora, trajanja ugovora, kao i visinu mjesečnih naknada. Pored ovih podataka, registar pruža i analitičko-statističke izvještaje na osnovu kojih je moguće pratiti različite trendove kao što je broj sklopljenih ugovora na nivou institucije i iznosa.
Kao primjer, Kafedžić je istakao da će upravo kroz ove izvještaje biti moguće pratiti broj sklopljenih ugovora po mjesecima, što je posebno interesantno u ključnim momentima kao što su izbori, promjene vlasti i sl.
Registar javnih poziva za izbor i imenovanje u organima nadzora, upravljanja i rukovođenja u javnom sektoru KS čini bazu javnih poziva koja sadrži sveobuhvatne podatke o javnim pozivima, poput naziva javnog poziva, roka za prijavu, broja pozicija, naziva i sjedišta organa, objave u službenim novinama i dnevnim listovima. Namjera je da se kroz ovaj registar osigura viši nivo zakonitosti, transparentnosti, konkurentnosti i jednakih mogućnosti u ovom procesu.
Oba registra su uspostavljena odlukama Vlade Kantona Sarajevo.
Pored novih registara, na kraju je predstavljen Elektronski plan integriteta koji objedinjava sve planove integriteta institucija u Kantonu Sarajevo i predstavlja elektronsku verziju plana integriteta institucije.
Ovaj alat, između ostalog, sadrži osnovne informacije o instituciji, podatke o odgovornim licima, plan integriteta, registar rizika po institucijama, registar aktivnosti koje su definisane kroz faze provođenja, kao i registar propisa koji sadrži zakonske, podzakonske i provedbene propise, a koji regulišu djelatnost i nadležnost institucija.
Elektronski plan integriteta je dostupan javnosti u vidu seta analitičko-statističkih izvještaja na osnovu kojih se može pratiti ponašanje institucija u provođenju planova integriteta.
„Važno je istaći da Elektronski plan integriteta treba posmatrati kao veoma važan parametar prilikom razmatranja i usvajanja izvještaja o radu institucija javnog sektora Kantona Sarajevo, jer ovaj instrument odražava stepen otpornosti institucija na korupciju, odnosno njihove spremnosti da se na aktivan i odlučan način suprotstave korupciji i drugim negativnim pojavama“, naglasio je Kafedžić.
Kafedžić je dalje naveo da je danas predstavljene alate i resurse potrebno posmatrati na cjelovit i sveobuhvatan način u kontekstu svih instrumenata i resursa dostupnih kroz sistem transparentnosti Kantona Sarajevo, te pozvao medije i cjelokupnu javnost da aktivno koristi ove resurse.
Sistem transparentnosti KS od danas broji 10 online registara, te Interaktivnu mapu gradnje objekata i sječe šume na području Kantona Sarajevo i Elektronski plan integriteta, u okviru kojih je javnosti dostupno više od 170 statističko-analitičkih izvještaja.
Na kraju, Kafedžić se zahvalio Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini na presudnoj pomoći i podršci u uspostavljanju ovih javno dostupnih antikorupcijskih resursa i instrumenata. Također, izrazio je zahvalnost i Vladi Kantona Sarajevo koja je hrabro podržala spomenute antikorupcijske aktivnosti donošenjem adekvatnih propisa na osnovu kojih su ovi resursi i instrumenti uspostavljeni.