Uvodnim izlaganjem ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte započeo je drugi dan Sarajevo Business Foruma. Forto je istakao da su željeznička infrastruktura i povezanost za održivu budućnost, ključne inicijative i projekti unapređenja sektora željezničkog transporta u BiH.
– Sada smo na samom vrhuncu investicija u autoceste, koridor se završava, neki dijelovi će se ponovno početi graditi i privesti kraju. Šta je sljedeće? Bez razmišljanja to su željeznice. To može u potpunosti transformirati ekonomiju BiH i ne trebamo ići daleko da vidimo šta to znači za našu zemlju. Moj zadatak je da ovo realiziramo i da pokažemo vladama da se ne trebaju bojati velikih računa koji dolaze s ovim investicijama, već da pokušaju vidjeti potencijale i koristi koje donose za našu ekonomiju i građane – kazao je Forto.
Svetlana Vukanović iz Svjetske banke je navela da je povezivost u regiji veoma važna, a posebno željeznicom.
– Željeznica je bitna zbog zelenog plana i otpornosti lanaca snabdijevanja. Postoji prostor za investicije u željeznički sistem, te želimo imati efikasan prevoz roba, usluga i ljudi. Održavanje je ključno i moramo osigurati adekvatne resurse za to – dodala je Vukanović.
Šef Odjela za saradnju Delegacije EU u BiH Stefano Ellero je rekao da je Plan za rast velika ponuda za zapadni Balkan sa šest milijardi eura na raspolaganju.
– Imamo pet miliona eura bespovratnih sredstava za poticanje investicija, ali potrebna je politička volja i angažman za privlačenje tih sredstava – naglasio je Ellero.
Direktor Stalnog sekretarijata Transportne zajednice Matej Zakonjšek je pojasnio da je 80 posto investicija u transport na zapadnom Balkanu bilo usmjereno na ceste.
– Potrebne su reforme za modernizaciju željezničke infrastrukture i povezivanje regije – rekao je Zakonjšek.
Drugi panel pod nazivom “Digitalna transformacija” započeo je uvodnim izlaganjem o pristupu BiH programu Digitalna Evropa, vrijednom 7,5 milijardi eura, koji osigurava strateško finansiranje projekata u digitalizaciji, umjetnoj inteligenciji, cyber sigurnosti, naprednim digitalnim vještinama i osigurava široku upotrebu digitalnih tehnologija u cijelom gospodarstvu i društvu.
Forto istakao je da BiH, iako je 2006. krenula u regulisanje zakonodavstva koje predviđa digitalno potpisivanje, nažalost nije uradila mnogo.
– Moj zadatak je da digitalna transformacija ne bude fraza poput ‘smart city’ ili ‘green energy’ koju niko ne razumije. Digitalna transformacija mora ići u smjeru građana i firmi, da konkretno imaju koristi od toga. U ovoj ranoj fazi naše digitalne transformacije zahtijevamo da se izoluju vidljivi procesi koji smetaju građanima i firmama, poput CIPS potvrda i jednostavnih servisa koje će Vlada pružiti. To trenutno nemamo i to je nešto što trebamo hitno razvijati. Digitalna transformacija tek počinje – rekao je Forto.
Vršilac dužnosti generalnog direktora BH Telecoma Amel Kovačević je naglasio da kao vodeći telekom operator u BiH imaju ulogu lidera u procesu digitalne transformacije u našoj zemlji.
– BH Telecom kao društveno-odgovorna korporacija ima odgovornost da bude vodeći digitalni integrator društva u BiH. Ulažemo u infrastrukturu za razvoj digitalnog društva i pružamo digitalne servise, te podržavamo male biznise kroz projekt BH TechLab. Naš cilj je osigurati vrhunsko korisničko iskustvo i ostati prvi izbor korisnika na tržištu digitalnih rješenja i usluga. U narednom periodu, značajna sredstva ćemo investirati u povezivanje poslovnih ljudi, korporacija i ustanova najkvalitetnijim digitalnim širokopojasnim internetom – naveo je Kovačević.
Državna sekretarka Ministarstva za digitalnu transformaciju Slovenije Aida Kamišalić Latifić je čestitala BiH na pristupanju programu Digitalna Evropa te naglasila da su se u Sloveniji suočili s izazovom razvoja digitalnih vještina i da su se fokusirali na infrastrukturu i nove digitalne usluge.
– Ključno je uložiti sredstva u edukaciju stanovništva kako bi mogli koristiti usluge i zaštititi se od prevara – kazala je ona.
Na panelu je zaključeno da je digitalna transformacija krucijalna za ekonomski rast i razvoj Bosne i Hercegovine, te da su potrebni konkretni koraci i strateška ulaganja kako bi se ostvarili željeni ciljevi.
Za sami završetak ovogodišnjeg izdanja Sarajevo Business Foruma, u saradnji sa USAID Projektom razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini planiran je Panel “Perspektive razvoja turizma”, s posebnim osvrtom na turizam i franšize.