Međunarodni dan svjesnosti o mucanju, bio je povod da u Sarajevskom jutru razgovaramo sa dr. sci. Selmirom Hodžićem, logopedom.
Kako je rekao, radi se o govornom problemu koji se najlakše uočava, dok se sa terapeutskog aspekta radi o složenom problemu, nepoznate etiologije.
-Mucanje, ili nefluenti govor najčešće se dešava u predšolskom uzrastu od dvije do pet godina, ponekad ostaje trajno, ali često je i samo prolazna faza. Roditelji tada ne bi smjeli reagovati direktno, ne vršiti nikakve pritiske, korekcije, te sugestije udahni, kreni ponovo, ubrzati itd. Glavni savjet roditeljima u tom periodu, je da dijete odvedu stručnjaku koji će odrediti da li se radi o prelaznoj fazi, ili o uznapredovanom mucanju, ili o nečemu što koje zahtijeva indirektnu terapiju, odnosno savjete stručanjaka kako pomoći djetetu, istakao je Hodžić, pojašnjavajući da se mucanje može javiti u bilo kojem periodu života. Vidjeli smo to u ratu, kad su odrasli ljudi počeli mucati, dalje može se dogoditi kao posljedica neuroloških/ traumatskih stanja mozga, ali u mnogo manjem postotku u odnosu na ovaj predškolski uzrast, poručio je Hodžić.
Cijeli razgovor pogledajte ovdje