Federalna inspekcija je provjerila da li je Klinički centar u Sarajevu sproveo naredbu Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH i obezbijedio 30 posto kapaciteta za oboljele od COVID-19. Istovremeno, zbog pokušaja Kliničkog centra da naloži Kriznim štabovima Federacije BiH i Kantona Sarajevo šta trebaju preduzeti u sprječavanju širenja koronavirusa, oglasio se ministar zdravstva Federacije Vjekoslav Bandić.
Federalna inspekcija ušla je u Klinički centar i provjerila da li je ova ustanova sprovela naredbu Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH i obezbijedila 30 posto kapaciteta za oboljele od COVID-19. Međutim, ulazak nije dozvoljen članovima Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS.
„Prema naredbi Kriznog štaba KS i Vlade KS dva člana štaba idu u nadzor KCUS-a. Mi smo prošli trijažu i kada smo trebali krenuti u klinike osiguranje nas je obavijestilo da mi u ime Kantona Sarajevo ne možemo ići u obilazak“, kazao je prim.dr. Ismet Gavrankapetanović, član Kriznog štaba ministarstva zdravstva KS.
Oglasio se i ministar zdravstva Federacije te istakao da zaključci Kriznog štaba Kliničkog centra od 30. oktobra ne mogu biti naredbodavni, a ni obavezujući za zdravstveni sistem Kantona Sarajevo. Zatražio je da Krizni štab Ministarstva zdravstva KS sarađuje sa Kriznim štabom Kliničkog centra.
„Ne vidim razlog da se ovi zaključci Kriznog štaba KCUS-a ne razmotre u Kriznom štabu Ministarstva zdravstva KS, čiji je jedan od članova i predstavnik KCUS-a, te po istom zauzme zvaničan stav“, kazao je Vjekoslav Madnić, ministar zdravstva FBiH.
Pored smještaja za covid-pacijente, veliki problem u Kantonu Sarajevo je iscrpljenost medicinskog kadra.
„Vidite, sad svi imaju neke apetite 24 sata da vi COVID pacijente nadgledate. Gdje će te ga nadgledati? Možda u čekaonici u hodniku Doma zdravlja. S čime ćete ga nadgledati? Sa kojim kadrom? S kojom opremom ćete ga nadgledati? Dakle, samo vidite neke želje, odnekud se pojavljuju a ljudi ne razmišljaju da li se to može materijalno, tehnički, odnonsno ljudskim resursima“, rekao je dr. Edo Selimić, JU Dom zdravlja KS.
Programom COVID-19 koji provodi Vlada KS planirano je zapošljavanje 102 medicinska radnika u Kantonu. Za realizaciju programa izdvojeno je milion i 122 hiljade maraka.
„Program traje šest mjeseci. Obuhvaćeno je sedam ustanova. Četiri su ustanove socijalne zaštite. Tri ustanove su zdravstvene zaštite, a to su Dom zdravlja, Opća bolnica i Hitna pomoć. Hitna pomoć je već završila sa odabirom kadra i potpisala ugovore, a Opća bolnica i domovi zdravlja, oni su u fazi potpisivanja ugovora sa tim nezaposlenim licima i onda će ustanove prema tim licima svoje obaveze realizovati“, rekla je Edina Ljubuškić, v.d. direktora Službe za zapošljavanje KS.
Služba za zapošljavanje KS uputila je javni poziv penzionisanim zdravstvenim radnicima visoke stručne spreme da im se jave i svojim angažmanom pomognu zdravstvenim ustanovama u Kantonu u borbi protiv koronavirusa.
Amer Martinović, TVSA