EU i UN udružuju snage na unapređenju prevencije raka u Bosni i Hercegovini
Europska unija i Ujedinjene nacije, u suradnji sa zdravstvenim vlastima, pokrenule su danas sveobuhvatno istraživanje o raku grlića materice, dojke, debelog crijeva i prostate u Bosni i Hercegovini.
Cilj projekta je uspostavljanje temelja za efikasnu politiku kontrole raka, s krajnjim ciljem smanjenja smrtnosti i unapređenja kvalitete života u BiH.
Uz financijsku podršku Europske unije u iznosu od milijuna eura te doprinose Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), ovo jednogodišnje istraživanje ima za cilj osigurati tačne podatke koji će poslužiti kao osnova za izradu sveobuhvatnog programa prevencije raka. Inicijativa ističe opredijeljenost EU-a za jačanje zdravstvenog sustava i usklađivanje BiH sa evropskim standardima u prevenciji i liječenju raka.
Voditelj Odjela za suradnju pri Delegaciji EU u BiH Stefano Ellero izjavio je da projekt osigurava polazne osnove za višegodišnji program s ciljem prevencije i otkrivanja četiri vodeća oblika raka, dakle raka dojke, grlića materice, debelog crijeva i prostate.
– Već programiramo inicijalna sredstva za podršku pokretanju programa. Nadalje, BiH sada ima pristup programu EU4Health, inicijativi u vrijednosti od 4,4 milijarde eura za jačanje zdravstvenog sustava, promociju prevencije bolesti i rješavanje kritičnih pitanja poput raka u cijelom regionu. Ohrabrujemo BiH da u potpunosti iskoristi ova raspoloživa sredstva i aktivno aplicira za podršku kako bi dodatno unaprijedila svoj zdravstveni sektor – istaknuo je Ellero.
Zamjenica predstavništva UNFPA u BiH Marina Riđić navela je da pokretanje tog istraživanja simbolizira ključan korak ka jačanju zdravstvene infrastrukture.
– Kao UN-ova agencija za seksualno i reproduktivno zdravlje, UNFPA u partnerstvu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i resornim vlastima u oblasti zdravstva ima za cilj prikupljanje bitnih podataka koji će oblikovati budućnost u prevenciji i zdravstvenoj zaštiti kod ovih oblika raka – dodala je Riđić.
Naglašeno je da je rak kontinuirano jedan od značajnijih izazova javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini, sa visokom stopom smrtnosti. Sedmično se bilježi približno 11 smrtnih slučajeva raka dojke, što ga čini najsmrtonosnijim rakom među ženama u BiH. Svake sedmice tri žene umru od raka grlića materice koji je gotovo u potpunosti preventivan uz provođenje vakcinacije protiv HPV-a u adolescentskoj dobi i sa mnogo boljim prognozama u slučaju ranog otkrivanja putem skrininga.
Rak debelog crijeva godišnje odnese više od 1.000 života, podjednako pogađajući muškarce i žene, dok rak prostate uzrokuje oko 457 smrtnih slučajeva među muškarcima svake godine. Te brojke Svjetske zdravstvene organizacije naglašavaju kritičnu potrebu za ciljanim programima prevencije raka.
Specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u BiH Erwin Cooreman poručio je da se gotovo polovica svih slučajeva raka može spriječiti ili uspješno izliječiti pod uvjetom da budu rano otkriveni.
– Prevencija i rano otkrivanje kroz preglede itekako su isplativa strategija kontrole raka. Kroz ovaj projekt želimo prikupiti dokaze za potrebe izrade ciljanih intervencija za spašavanje života i unapređenje kvalitete života brojnih građana – rekao je Cooreman.
Istraživanje se provodi u suradnji s Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalnim ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Odjelom za zdravstvo i druge usluge Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
U skladu s Europskim planom za borbu protiv raka i Ciljevima održivog razvoja UN-a, ovo istraživanje ima za cilj pratiti uspješne modele u EU. U mnogim državama članicama organizirani programi ranog otkrivanja drastično su smanjili stopu smrtnosti od karcinoma poput raka debelog crijeva i raka grlića materice.
Rezultati ove sveobuhvatne studije će se koristiti kao osnova za izradu i unapređenje efikasnosti budućih strategija prevencije i upravljanja slučajevima raka u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz UNFPA.