Egrlić o uvođenju američkih carina: Ukoliko dođe do globalnog trgovinskog rata, onda nam prije jedna ozbiljna inflacija

Globalna ekonomska kretanja i ona u Evropskoj uniji bila su jedna od tema emisije Business na Televiziji Sarajevo. Uvođenje carina od strane SAD-a, te stanje bosanskohercegovačke privrede i ekonomije, izvoz – samo su neka pitanja o kojima smo razgovarali sa Ahmetom Egrlićem, predsjednikom Vanjskotrgovinske komore BiH.
Egrlić ističe da ako govorimo o potencijalnom i mogućem trgovinskom ratu, onda je uvođenje carina veoma opasno.
-Gotovo da je to najveći izazov s kojim će se globalna ekonomija suočiti u ovoj i narednim godinama. Zapravo, svijet je već u blagoj recesiji, Evropa posebno u jednoj recesiji. S tim u vezi i Bosna i Hercegovina prati sve te trendove, kao mala ekonomija, ali ukoliko dođe do globalnog trgovinskog rata, onda nam prije jedna ozbiljna inflacija – poručuje Ahmet Egrlić.
Vanjsko-trgovinska razmjena BiH sa Sjedinjenim Američkim Državama
-Imamo izvoz negdje oko 235 miliona, uvoz oko 190 miliona, dakle, oko 400 miliona je razmjena – to je 1% od naše ukupne robne razmjene sa svijetom. Od toga, oko 60% je namjenska vojna industrija, to je negdje oko 130 miliona. Slijedi elektro i metalska, te hemijska industrija. Tu bi bile pogođene tri kompanije iz BiH – istakao je Egrlić.
-Kad je riječ o privredi, direktne posljedice neće biti toliko opasne i velike, osim osim za tri kompanije iz sektora koje sam prethodno naveo. Indirektne posljedice, ukoliko dođe do carina na proizvode iz EU, našeg najvažnijeg tržišta, na koje mi izvozimo preko 72% ukupnog našeg izvoza – ukoliko to tržište doživi veliku recesiju, posljedice će ostaviti i na nas – dodaje Ahmet Egrlić.
Dodaje i da smo u prethodnom periodu imali rast izvoza na američko tržište, te da smo do 2020. bili u statusu povlaštenih nacija sa bescarinskom zonom. Nakon što su carine uvedene, nisu bile visoke, te se naša ekonomija adaptirala tome. Imali smo rast za 35 miliona na godišnjem nivou.
-Ukoliko dođe do uvođenja ovih carina koje su trenutno privremeno odgođene – to bi mogao biti ozbiljan udarac, ali ako gledamo da je to 1% od naše ukupne razmjene, to ne bi na nas ostavilo posljedice i to bi se moglo kompenzirati s ostalim tržištima – ističe naš sagovornik.
Čitavu emisiju pogledajte u videu: