Danas smo ovdje u potočarskoj dolini tuge i bola da zajedno na bolji svijet ispratimo posmrtne ostatke devet nevinih žrtava, od kojih su neki bili tek stasali momci, ubijeni samo zato što su pripadali jednom narodu, zato što su bili Bošnjaci – kazao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović tokom obraćanja na obilježavanju 25. godišnjice genocida u Srebrenici.
Džaferović je istakao da tu, 25. godišnjicu genocida nad Bošnjacima “Zaštićene zone UN-a Srebrenica” dočekuje u posebnim okolnostima izazvanim pandemijom korona virusa te dodao da ga to nije spriječilo da ovdje, u Bosni i Hercegovini, ali i diljem svijeta na dostojanstven način obilježe tu najtužniju godišnjicu u historiji našeg naroda.
– I nikad i ništa nas neće spriječiti da to radimo. Naša je obaveza da pamtimo, čuvamo istinu o genocidu i upozoravamo: i zbog sebe, ali i zbog cijelog svijeta. To je naša dužnost od danas do Sudnjeg dana – kazao je Džaferović.
Dodao je da se o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici sve zna, te da je istina jasna i cjelovita i ona je zapečaćena pravosnažnim presudama međunarodnih i domaćih sudova.
– Iz tih presuda je jasno da je genocid u Srebrenici bio planirani i sistematski izvršen zločin kojeg su počinili Karadžićevi i Mladićevi odredi smrti, Vojska i Policija Republike Srpske, potpomognutim jedinicama iz Srbije, s ciljem da se na ovom prostoru potpuno zatre postojanje jednog naroda. Srbija i njen tadašnji režim proglašeni su odgovornim jer su mogli a nisu spriječili genocid – smatra Džaferović.
Genocid, naglasio je, koji se odvijao pred očima cijelog svijeta, mogli su, ali nažalost nisu spriječili ni tadašnji vodeći svjetski čelnici, uključujući i Ujedinjene nacije, uprkos rezoluciji kojom je Srebrenica proglašena “zaštićenom zonom UN-a” izostali su konkretni koraci koji bi zaustavili brutalne likvidacije nevinih muškaraca, djece, žena, trudnica, staraca i starica.
Zvaničnici UN-a su, istakao je, sami priznali da će Srebrenica zauvijek ostati crna mrlja na obrazu svih onih koji su mogli, a nisu spriječili genocid.
– U svom Izvještaju o Srebrenici Ujedinjene nacije su navele: ‘Kroz greške, loše odluke i nemogućnost spoznaje zla koje nam se suprotstavljalo, propustili smo da ispunimo našu dužnost i pomognemo da se spase ljudi Srebrenice od srpske kampanje masovnog ubijanja. Niko ne žali više od nas za šansama za mir i pravdu koje su propuštene. Niko ne osuđuje više od nas propust međunarodne zajednice da preduzme odlučne korake da zaustavi patnju i rat koji je proizveo toliko žrtava’ – podsjetio je Džaferović.
Poručio je da danas, 25 godina poslije u cijelom civiliziranom svijetu sazrela je svijest o razmjerama zločina koji je počinjen i načinjenim greškama.
– Srebrenica je postala sinonim za patnju i stradanje nevinih ljudi, a tada počinjeni zločin naziva se jedinim pravim imenom – genocidom – istakao je.
Džaferović je naglasio da se godišnjica genocida u Srebrenici sada obilježava diljem svijeta.
– Istovremeno, koristim priliku da sve naše prijatelje diljem svijeta upozorim da osim riječima i djelima pokažu da ne prihvataju pokušaje negiranja genocida i slavljenje i veličanje organizatora i počinitelja tog strašnog zločina. A tome, nažalost, svjedočimo – naglasio je Džaferović.
– Umjesto priznanja, iskrenog izvinjenja i osude, ideologija koja je osmislila i realizirala genocid, a koja je itekako živa i u Bosni i Hercegovini i u Srbiji, danas napada istinu minimizirajući i negirajući genocid. Nauka kaže da je to posljednja faza genocida. To nije samo uvreda porodicama žrtava, nego je mnogo više od toga. Negatori genocida, ustvari, najviše govore o sebi samima i šalju nam jasnu poruku da nisu odustali. Zbog toga im se i mi, i cijeli svijet moramo odlučno suprostaviti. Za greške i neodlučnost nema prostora – kazao je Džaferović.
Smatra da je krajnje vrijeme da nam se pomogne i da međunarodna zajednica, koja za to ima mandat, odmah nametne zakon o zabrani negiranja genocida.
– Pitanje zabrane negiranja genocida je civilizacijsko pitanje i ne tiče se samo Srebrenice, Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, već cijelog svijeta. To je univerzalno pitanje borbe dobra i zla – istakao je Džaferović.