Gost Sarajevskog jutra, doktor Damir Duratbegović, specijalista dječije i preventivne stomatologije na Klinici za dječiju i preventivnu stomatologiju na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu, govorio je o oralnom zdravlju djece i dentalnoj higijeni.
– Stanje oralnog zdravlja naše djece je poprilično loše, što pokazuju epidemiološke studije, ali i stanje na terenu. U kontaktu s pacijentima i radu s njima vidimo da je taj segment njihovog zdravlja i razvoja zanemaren, što od institucija, što od samih roditelja – naglasio je doktor.
Tvrdi da djeca predškolske dobi, odnosno od tri do pet godina, više od 80% ima barem jedan pokvaren zub ili barem jedan karies, a obično je to i više.
Kao društvo smo zakazali i moramo na sve načine pokušati popraviti situaciju – kaže on, pritom dodavši: “Najvažnija je rana edukacija roditelja o tome koliki je značaj oralog zdravlja i na koji način kod svoje djece da održavaju oralno zdravlje. Ono što dijeli roditelje čija djeca odrastaju bez kariesa i čija djeca odrastaju s kariesom i posljedicama od kariesa je infromacija”.
Za ključnu stvar ističe što raniji susret dječijeg stomatologa sa mladim roditeljima.
– Prvi susret treba upriličit već u prvoj godini života djeteta, sa nicanjem mliječnih zuba, a nažalost, sada je u našem sistemu prvi obavezan pregled kod stomatologa tek u šestoj godini kada djeca prave pregled pred upis u školu, što je kasno – kazao je.
Upozorio je na to da sama higijena bez pravilne ishrane ne može, a niti suprotno.
– Kariogena ishrana, ona koja dovodi do nastanka kariesa, počinje već od ranog djetinjstva, pri čemu se zbog loših navika da dijete pije zaslađena pića, dovodi do ranog dječijeg kariesa – pojasnio je doktor.
Roditelji bi trebali imati u vidu i riječi da je za pregled potrebna samo zdravstvena knjižica djeteta.