Amir Duranović, historičar bio je gost emisije Sarajevsko jutro.
Ove godine 11. juli prvi put obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
“To je jedan veliki događaj za razumijevanje onog što se desilo u Srebrenici, za pamćenje i nadamo se svi kreiranje boljih odnosa u društvima koja su prošla traumatične periode ratova i sukoba kako se ovakve stvari kakve su se desile u Srebrenici ne bi više ponovile“, kazao je Duranović.
Šta u historijskom kontekstu znači UN-ova Rezolucija o genocidu u Srebrenici?
“Mi smo sve do odluke Generalne skupštine UN-a vrlo često u javnom prostoru slušali o tome koliko je važno da su međunarodni sudovi identificirali prepoznali presudili dakle da se u Srebrenici desio genocid, da su identificirani brojni ratni zločinci dovedeni pred lice pravde i to je važna dimenzija što se u teroiji zove tranzicionom pravdom – da se pokaže svijetu da zločin ne može proći nekažnjeno“, dodaje.
Vi ste čovjek iz obrazovanja, koliko ste zadovoljni kako je u našem obrazovnom sistemu mnoge stvari koje se tiču naše zemlje obrađeno i kako se prenosi mladom naraštaju?
“Pitanje sukoba 1990ih agresije na BiH, ratnih zločina itd. je već u dobroj mjeri kvalitetno istraženo. Na UNSA u protekloj deceniji odbranjeno je nekoliko magistariskih radova koji su fokusirani na Srebrenicu, Prijedor Mostar, Bihać, Goražde, opsadu Sarajeva”, navodi.
Cjelokupno gostovanje pogledajte u nastavku.