online slots game malaysia
SarajevoVijesti

Duhovno-muzički put na Bistriku: „Sedam posljednjih riječi Krista na križu“ u crkvi sv. Ante

Sarajevska publika imat će priliku prisustvovati izuzetnom kulturnom i duhovnom događaju koji na poseban način obilježava vrijeme korizme. Večeras, s početkom u 19:00 sati, u veličanstvenom ambijentu crkve sv. Ante Padovanskog na Bistriku, bit će upriličen korizmeni koncert na kojem će biti izvedena neka od najdubljih djela klasične muzike posvećena Kristovoj patnji.

Središnji dio večeri zauzima monumentalno djelo kompozitora Césara Francka, „Les Sept Paroles du Christ sur la Croix“ (Sedam posljednjih riječi Krista na križu). Ovo vokalno-instrumentalno remek-djelo donosi potresnu muzičku interpretaciju Isusovih posljednjih trenutaka, vodeći slušatelje kroz stanja boli, oprosta i konačnog predanja. Kao uvertira u ovu kontemplativnu atmosferu, orkestar će izvesti čuveni „Adagio za gudače“ Samuela Barbera, kompoziciju koja se širom svijeta smatra jednim od najemotivnijih ostvarenja klasične muzike.

Vrhunski doživljaj osigurat će ansambl sastavljen od istaknutih solista i ansambala. Kao solisti nastupit će sopranistica Idna Bučo, tenor Edi Ćefo te bariton Ahmed Juhić. Njima će se pridružiti Mješoviti pjevački zbor „Camerata Slovenica“ i Kamerni orkestar „Cankar Sinfonietta“, a cijelim ansamblom ravnat će dirigent Alek Isaković. Spoj vokalne snage zbora i profinjenosti kamernog orkestra obećava izvedbu koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Realizaciju ovog projekta podržali su Franjevački samostan sv. Ante Padovanskog i Crkva sv. Ante na Bistriku, prepoznajući važnost ovakvih sadržaja u srcu Sarajeva. Posebna zahvala upućena je i Uredu Vlade Republike Slovenije za Slovence u susjedstvu i po svijetu, čija je pomoć bila ključna u povezivanju umjetnika i organizaciji ovog međunarodnog muzičkog susreta.

Pozivaju se svi ljubitelji muzike, vjernici i građani da svojom prisutnošću uveličaju ovu večer, koja nudi rijetku priliku za odmak od svakodnevice i duboko razmišljanje kroz univerzalni jezik vrhunske umjetnosti. Ulaz na koncert je slobodan, a ambijent bistričke crkve zasigurno će dodatno naglasiti snagu i ljepotu izvedenih djela.

0 0 vote
Article Rating

Show More
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja.

trusted online casino malaysia