Drešković za TVSA: Stanovništvo Balkanskog poluotoka mora se adaptirati i pripremati na moguća pomjeranja tla(Video)

Zemljotres koji se dogodio jutros jačine 5,3 Rihtera, sa epicentrom u Nikšiću, osjetio se u BiH i Hrvatskoj.

Ovaj zemljotres 5,3 po Richterovoj skali mogao je da izazove izvjesne štete u centralnom području. Zemljotres se desio u pograničnom području Crne Gore i Bosne i Hercegovine, a to je seizmogena zona kod Bileće i Pive, negdje tu na granici. Građani Sarajeva također su osjetili zemljotres, pitali smo dekana Prirodno-matematičkog fakulteta, da stručno pojasni šta se zapravo dogodilo.

Stanovništvo regije mora računati na ovu vrstu nepogoda, prirodnog karaktera, I mora se adaptirati, mora se pripremati, mora računati na ovakve scenarije, koji su nekad malo blaži, na sreću, ali nažalost, to su procesi koji zasigurno mogu da rezultiraju puno izraženijim pomjeranjaima, I efekti tih razornosti su onda puno veći, pojasnio je Nusret Drešković, dekan Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

Dodaje da se u suštini radilo o zemljotresu tektonskog karaktera, koji su inicirani  repozicionizarnjem unutrašnjih položaja, odnosno postavljanjem tektonskih blokova  u nove ravnotežne položaje, a njihovo pomjeranje je inicirano globalnom tekotonskim pomjeranjem. Afrička tektonska ploča I Euroazijska tektonska ploča, ta pomjeranja koja se dešavaju u zoni Jadranske mikro ploče, i Dinarske geostrukturske jedinice. Ta zona kontakta je markirana  i poznata još u prošlosti, ona obuhvata cijelu geostrukturnu jedinicu Dinarida.