Dodik: Ako za neke druge postoji ubrzani put ka EU, zašto ne bi postojao i za BiH

Nakon sastanka lidera bh. stranaka u Delegaciji EU, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik naglasio je na konferenciji za medije da je došlo do dogovora da u ponedjeljak tri strane dostave svoje prijedloge kako deeskalirati trenutnu političku situaciju u BiH. Dodik je podvukao da  u entitetu RS s tim nemaju problem, te da su oni to već uradili.

– Uvijek polazimo od toga da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstituivna naroda i to je neophodno naglasiti u svakoj izjavi jer je to ustavno uređenje. Teritorijalni integritet BiH niko ne osporava, ali suverenitet je bitno ugrožen činjenicom da nema pune nadležnosti i kapacitiranja organa koji su predviđeni, pa je danas u BiH osnovno i najvažnije pitanje isto kao prije 30 godina, šta kažu stranci, a to je dokaz da u BiH nema suverenosti – izjavio je Dodik.

Kako je kazao, pristup RS-a rješavanju problema je da se potvrdi ustavno određenje BiH kao sastav dva entiteta i tri konstituivna naroda, da njen teritorijalni integritet niko ne ugrožava, te da suverenitet treba vratiti institucijama.

– Evropska unija želi ojačati evropski put, mi želimo da budemo primljeni u EU i mi ne bismo trebali da propustimo priliku kada EU odluči primiti nekoliko zemalja u svoje članstvo. Želimo pregovarati s Evropskom unijom koji je to paket koji će biti isporučen BiH, kao minimalni uslov, da u vjerovatno vanrednim okolnostima za EU dobijemo taj status – rekao je.

Kazao je da su tražili da deeskalacija podrazumijeva da se popuni Vijeće ministara, da se riješi pitanje ministra finansija, te da eventualno neglasanje „trojke“ u ovom segmentu dovodi do nemogućnosti funkcionisanja Vijeća ministara.

Naveo je da dok ne bude riješeno pitanje Ustavnog suda BiH neće doći ni do rješavanja drugih pitanja koja proizilaze iz 14 zahtjeva Evropske komisije. Predložio je da tri pitanja Evropske komisije koja su se već našla na dnevnom redu budu rješavana u paketu s Ustavnim sudom.

Smatra da je ključno pitanje „prepoznavanje dinamike dešavanja u Evropskoj uniji i dodaje da su predstavnici entiteta Republika Srpska spremni da rade na 14 pitanja Evropske komisije.

–  Ako za neke druge postoji ubrazni put ka Evropskoj uniji, zašto ne bi postojao i za BiH. Mi ne vidimo BiH u članstvu u NATO-u, ali isto tako razumijem da neki to žele – podvukao je predsjednik RS-a.

Dodao je da Republika Srpska nikada nije težila ka sukobima, već sve što se dogodilo u posljednje vrijeme predstavlja samo politički proces, te da rata sigurno neće biti, iako se „s druge strane često čuju pritisci te vrste“, ali to neće promijeniti odluke u RS-u.

Kazao je da Republika Srpska neće prihvatiti rješenja za državnu imovinu koja donesu stranci, te istaknuo da je laž da RS provodi mjere secesije, kao da je laž da se BiH može graditi bez RS.

– Ako zaista hoćete deeskalaciju, povucite sve na početni nivo, prije odluka Ustavnog suda, a mi ćemo povući naše zakone i sve što je proizišlo iz tog. Ako ne, sve će ostati na snazi. RS će u tom slučaju ignorisati odluke Ustavnog suda i neće objaviti ništa što predlaže visoki predstavnik – dodao je.
 
Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić je naglasio da Republika Srpska ostaje posvećena miru i sprječavanju incidenata, te da nema problem sa teritorijalnim integritetom Bosne i Hercegovine.

–  Mi ćemo insistirati na svojim dokumentima, smatramo da su u saglasnosti sa Dejtonom i da visoki predstavnik nema nikakve kvalifikacije da bilo šta mijenja, donosi odluke, naređuje ili mijenja zakone u RS-u, a nadamo se da će to uvidjeti i naše kolege Bošnjaci. Svi naši prijedlozi su upućeni za deeskalaciju i ubrzano pristupanje evropskim procesima i Evropskoj uniji, ali bez dodatnih uslovljavanja i tražimo da i s evropske strane pokažu dobru volju a ne samo uslove – rekao je Stevandić.