Fahrudin Dobrača, rukovodilac Gorske službe spašavanja, bio je gost Sarajevskog jutra.
Naglasio je da pripadnici lokalnih gorskih službi spašavanja još uvijek čekaju da se ispune obećanja i donese zakon, koji bi im olakšao rad.
-Nemajući zakona o gorskoj službi spašavanja, evidendan je trend osnivanja gorske službe spašavanja, jer ljudi žele da pomognu. Zakon o spašavanju u BIH prepoznaje gorske službe spašavanja kao i svaka druga hobistička udruženja tipa planinarenje ribolovci itd.
Mi kad odemo na teren po nas nema ko doći, pjašnjava Dobrača. Konkretno, Gorska služba spašavanja Novi grad je lokalnog karaktera, djelujemo pod okriljem civilne zaštite općine Novi grad, gdje smo napravili sistem da se finansira iz budžeta općine Novi grad, tj službe civilne zaštite.
Kroz aktivnosti edukacije i opremanja općenito u gorskim službama spašavanja problem je hladni pogon, što kod nas nema u zakonu, dok kolege u Hrvatskoj imaju. Onda smo se mi prije četiri godine udružili u gorsku službu spašavanja KS, gdje određen broj pripadnika iz lokalnih i pripadnica lokalnih gosrkih službi spasavanja je imenovano u kantonalnu gorsku službu spašavanja i djelujemo pod okriljem kantonalne civilne zastite.
Zakon o zaštiti spašavanja, kaže prvi odgovor treba da da lokalna zajednica, pa onda kanton i grad, nakon toga prelazi na federaciju i entitet, tako da stvarno taj sistem, evo ja ovim putem apelujem da sa Novom godinom, političari pokušaju urediti taj okvir.
Poslije zemljotresa u Turskoj, gdje smo dobrovoljno učestvovali, imali smo velika obećanja da će se taj zakon riješiti i stabilizovati, ali nikad se nije ništa riješilo, poručio je Dobrača.
Pogledajte kompletan razgovor