Najveća u ovoj godini univerzitetska konferencija u BiH počela je sa radom danas u organizaciji Šumarskog fakulteta UNSA. Radi se o međunardonoj uniji naučnoistraživačkih institucija iz oblasti šumarstva koja ima za cilj dati preporuke struke i nauke kod gospodarenja jelom i borom u promjenjivom okruženju sa velikim uticajem klimatskih promjena.
Prirodne šume u BiH čine 93% šumskog kompleksa uglavnom jele i bora. Posljednjih godina klimatske promjene znatno utiču na dinamiku obnavljanja i razvoja ovih četinara.
Uzeti od šuma što više, a uložiti što manje u njih – aktuelna je praksa, ističe struka.”Drveni sektor se sve više razvija i traži štoo više sirovine no šuma može dati samo u onim granicama koje su određene prirodnim priraštajem i ne smije se ići preko granica” kazao je Ahmet Lojo, dekan Šumarskog fakulteta UNSA.
Upravo međunarodna konferencija s više od 60 naučnih radova treba dati smjernice za rješavanje problema u šumarstvu i uspostavu efikasnijeg sistema gospodarenja šumama. Naglasak je na jeli i boru, jer su, nakon bukve, najznačajnije vrste za evropsku privredu.
Regionalna saradnja, prije svega naučnih zajednica, jedan je od ključnih faktora za uspostavu bolje zaštite šuma, naglašeno je prvog dana rada konferencije.
Ministar privrede Adnan Delić istakao je kako postoji sve veći atak građevinskog lobija na šumu ali i prirodnih katastrofa što umanjuje gospodarski efekt šuma te u kantonu pokušavaju svesti to na minimum.
Posljednje dvije godine, Vlada Kantona uložila je 15 miliona maraka u projekte zaštite šuma i biodiverziteta. To je ocijenjeno pozitivnim primjerom odnosa prema najznačajnijem prirodnom resursu, kojeg treba da slijedi federalni i državni nivo.