Visoke temperature, posebno nagle promjene vremena mogu povećati rizik od moždanog i srčanog udara. Iako većina moždani udar povezuje sa starijom dobi, u posljednje vrijeme to je problem koji sve češće pogađa i mlade ljude. Uzrok tome su, kažu ljekari, nezdrave navike.
U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, povećan je broj pacijenta, pretežno se radi o mlađoj populaciji. Mladi ljudi se više izlažu visokim temperaturama, više ispituju svoje snage i napore što nekada nije ispravno. To može dovesti do pojave moždanog i srčanog udara.
-Povećan stres, nepravilna ishrana, prekomjerna upotreba droga, alkohola -sve to utiče na naš organizam, da se dešavaju takve situacije. Osim toga, određene viroze evo npr. COVID19, koji je posljedice počeo da pokazuje tek sad, pa čak nekima i upale srca koje nisu bile prikazane i sad se može vidjeti da su povezane sa srčanim oboljenima koje mlađa populacija sve više ima u posljednje vrijeme – ističe dr. Nejra Jonuz-Gušić.
Kada je riječ o prevenciji, posebno kod mladih, ljekari savjetuju redovne preglede, kao i promjene životnih stilova, među kojima su prestanak pušenja cigareta, nargila i prekomjerna konzumacija alkohola.
-Moram da kažem, kad smo već kod toga da mi imamo dosta problema današnjih teretana, fitnesa, uzimanja suplemenata koji nisu zdravi za naš organizam, zloupotreba testosterona koji može kod mlađih muških osoba dovesti do infarkta. Tako da, kada vježbamo, da vježbamo s granicom. Vježba je dobra kada vježbamo u zdravom okruženju, bez takvih vrsta suplementa – poručuje Jonuz-Gušić.
Visoke temperature, posebno nagle promjene vremena koje utiču na arterijski pritisak, mogu uvećati rizik od moždanog i srčanog udara. Poseban oprez važan je kod hroničnih bolesnika i starijih ljudi. Važno je djelovati na vrijeme i usvojiti preventivne mjere kako bi se smanjio rizik od moždanog udara.