Epidemija morbila u Bosni i Hercegovini ubrzano se širi. Prema zvaničnim podacima, u Federaciji je prijavljeno više od 7.000 zaraženih osoba od kojih je 85 posto nevakcinisano. Ured Svjetske zdravstvene organizacije u BiH i UNICEF pozivaju na brzu reakciju na epidemiju malih boginja kako bi se zaštitila djeca širom zemlje. U Kantonu Sarajevo znatno je povećan broj vakcinisane djece, ali još uvijek nema kolketivnog imuniteta. Dok traje epidemija morbila pokrivenost vakcinacijom protiv dječije paralize ostaje ispod optimalnog nivoa pa se naša zemlja smatra visokorizičnom.
Od kraja prošle godine do danas zabilježena je kontinuirana epidemija morbila u Federaciji. Najviše slučajeva u Sarajevu, Zenici i Tuzli, ali ni ostali kantoni nisu pošteđeni, kaže direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije. To je izuzetno zarazno oboljenje, od deset nevakcinisanih koje su došle u kontakt sa oboljelom osobom, devet će se zaraziti.
-Činjenica da od ovih više od 7000 inficiranih 85 posto je nevakcinisano, 9 posto nepoznatog vakcinalnog statusa, pet posto sa jednom dozom najbolje govori da djeca koja su vakcinisana su zaštićena od ove bolesti – ističe Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo.
Međutim, KS je uspio zaustaviti širenje epidemije. Još u januaru su intenzivirane aktivnosti na imunizaciji.
-S ovih prvih šest mjeseci vakcinisali smo 80 posto djece koja su bila planirana za prvu dozu MRP vakcine, 70 posto djece sa drugom dozom i druge dobne skupine, djeca koja nisu vakcinisana na vrijeme tu smo postigli 60 posto što je odlično i smaim tim da smo do danas vakcinisali skoro 9 hiljada djece mi smo zaustavili širenje dalje epidemije u KS – poručila je prim. dr. Anisa Bajramović iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
Od maja je evidentiran pad zaraženih, a trenutno je ispod deset oboljelih sedmično. Ipak, još uvijek izostaje kolektivni imunitet.
-Kolektivni imunitet bismo imai kad bI sad sva djeca od jedne do 14 godina planirana za vakcinaciju bila na 95 posto što nije slučaj. Epidemija i dalje traje, i ovim završetkom ljetnog raspusta djeca s evraćaju u vrtiće i škole i mi očekujemo ponovo da će doći do blagog porasta broja oboljelih, jer i dalje ima djece djece koja nisu vakcinisana i koj kasne s vakcinacijom – ističe Anisa Bajramović.
Vakcine spašavaju živote, navode ljekari. Pozivaju roditelje da vakcinišu mališane i zaštite dijete od mnogih ozbiljnih zaraznih bolesti kao što su morbile, ali i dječija paraliza. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Godišnji izvještaj za 2023. o stanju i aktivnostima u borbi protiv dječije paralize, opasne virusne bolesti koja može izazvati trajnu paralizu. Unatoč naporima, pokrivenost vakcinacijom protiv dječije paralize ostaje ispod optimalnog nivoa što je dovelo do toga da se zemlja smatra visokorizičnom. Evropski Regionalni odbor pozvao je državu da poduzme hitne mjere kako bi bila osigurana bolja kontrola i prevencija.