Vrhunskibosanskohercegovački sport je rezultat individualnog talenta, rada i želje za uspjehom. Dokaz za to su uspjesi Lane Pudar, Elvedine Muzaferije, Džana Muse, Edina Džeke. Sistemska podrška bh. sportu ne postoji. Razlog za to je i činjenica da na vrhu države su i oni kojima smeta uspjeh Bosne i Hercegovine u bilo čemu pa tako i u sportu. No, to nije izgovor da oni koji vole ovu zemlju urade sve da sistemski podrže bh. sportiste.
Osvajačica 20 medalja sa velikih takmičenja, vrhunska bh. plivačica Lana Pudar i pored svih uspjeha koje je postigla, još nema adekvatne uslove za rad u rodnom Mostaru. Trener Damir Đedović kaže da je sve rečeno o izgradnji mostarskog bazena koji bi omogućio Lani Pudar, ali i ostalim plivačicama i plivačima, adekvatne uslove za rad.
Olimpijska planina Bjelašnica je idealna za pripreme profesionalnih skijaša i skijašica, ali su nadležni fokus stavili na rekreativno skijanje. Zbog toga trpe nove generacije, koje žele da se profesionalno bave ovim sportom, kaže naša najbolja skijašica Elvedina Muzaferija.
Košarkaški reprezentativac Bosne i Hercegovine, Džanan Musa, smatra da je rješenje usvajanje zakona o sportu. To će, kaže, pogotovo biti podrška individualnim sportovima.
Nekada vrhunska košarkašica i članica košarkaške Kuće slavnih, Razija Mujanović, kaže da je žalosno što se političari okupe oko bh. sportista kada Lana, Elvedina, Džanan i ostali naprave rezultat, a prije toga im ne pružaju podršku. Smatra da je inicijativa zastupnika u Federalnom parlamentu, Emira Dautovića, moguće rješenje za bh. sport.
Ako nadležnima nisu dovoljni uspjesi Pudar, Muzaferije, Muse na velikim takmičenjima, neka im onda uspjeh mladih karatista Bosne i Hercegovine na Evropskom prvenstvu bude okidač da konačno usvoje zakon o sportu. Emina Sipović, Ali Arnautović, Anes Bostandžić i Bekir Grabus, svi osvajači zlatne medalje, bez ikakve podrške države.