Uposlenici Univerziteta u Sarajevu nisu primili plate za novembar. Razlog je blokada rada Univerziteta, zbog poništenja Odluke Senata kojom je Tarik Zaimović imenovan za rektora, u kojoj je, kada su u pitanju uslovi utvrđeni konkursom za njegov izbor, uočen niz nepravilnosti. Naime, Univerzitet je drugostepenom organu – Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, podnio Žalbu na rješenje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove kojim je naređeno poništenje Odluke Senata Univerziteta o izboru Zaimovića za rektora.
Univerzitet se ucjenjuje plaćama, i to je posljednja stvar koju je neko mogao uraditi, navodi novoizabrani rektor sarajevskog univerziteta Tarik Zaimović, čije je imenovanje, uz obrazloženje da ne ispunjava konkursom propisane uvjete za izbor rektora, inspekcijska poništila u septembru.
-Ne postoji akt koji potpisuje rektor Univerziteta, kojim se isplaćuju plaće. Plaće se isplaćuju Zakonom o visokom obrazovanju, kolektivnim ugovorom, Zakonom o trezoru FBiH, Zakonom o budžetima FBiH, te nizom drugih propisa i pravilnika. U Zakonu o trezoru FBiH jasno stoji da je ministar obavezan za isplate plata budžetskim korisnicima – ističe Tarik Zaimović, rektor Univerziteta u Sarajevu.
Iz resornog ministarstva ističu da nemaju namjeru potpisivati bilo kakve naloge za isplatu plaća Univerzitetu, potpisane od strane onih koji nisu zavedeni u sudski registar, a to je novi rektor UNSA.
-Ja sam jučer prema Vladi pokrenula neku vrstu inicijative da se iznađe neko rješenje, da se imenuje neko ko će biti ovlašten da potpiše te naloge za isplatu plaća, ali još uvijek mi nisu ponudili neko pravno rješenje, ja sam neke predlagala… Nadam se kroz ovih par dana, da će uspjeti se realizovati ta vanredna sjednica Senata, i da će se pristupiti imenovanju v.d. pozicije rektora, a onda znamo da se dalje, na toj sjednici može pokrenuti izbor koji će biti u skladu sa zakonom – poručila je Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.
Postojeću krizu oko imenovanja rukovodstva i finansiranja na sarajevskom univerzitetu, na svojim leđima osjetili su i studenti. S tim u vezi, svi oni koji su ugovor o studiranju potpisali prema važećem Zakonu o visokom obrazovanju, dužni su studij okončati prema tom Zakonu, ističu iz Studentskog parlamenta.
-Nekoliko dana pred početak akademske godine, 2024. i 2025., ministrica je samovoljno, bez i kakvih zakonskih ovlaštenja i mimo svih procedura upravnog nadzora, stavila član Statuta koji govori o oslobađanju studenata od plaćanja školarine po njihovom ostvarenom uspjehu, van snage, samim tim i pravila studiranja koja proizilaze iz tog člana Statuta. Napominjem da svaki student, upisom na fakultet, potpisuje Ugovor o studiranju, koji je direktno ovim načinom prekršen – poručuje Imran Pašalić iz Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.
Problemi u kojima se Univerzitet nalazi, produkt su sinergijskog djelovanja više institucija, organizacija i pojedinaca koji žele urušiti sistem visokog obrazovanja, a ovo je atak i na njegovu imovinu kao javno dobro, ističe dekan Prirodnomatematičkog fakulteta.
-Vi ste ovih dana svjedoci kada smo prvi put čuli za Kvadrant C, Marijin Dvor, regulacioni plan, kojim se planira podržavanje privatnog interesa na račun javne imovine…Još samo jednom bih zamolio javnost da pratimo taj Kvadrant C, i da pratimo kako će se vijećnici i poslanici Kantonalne Skupštine očitovati u vezi sa prijedlozima koje smo uputili. Ako to bude negativno po Univerzitet, ja ću pozvati sve građane, studente, akademsko osoblje, da fizički branimo imovinu Univerziteta – ističe Nusret Drešković, dekan PMF-a.
Ovakvo pravno nasilje, zasnovano na mišljenjima i stavovima, nasuprot pravosnažnih pravnih akata, narušava njegov međunarodni ugled, poručuju. Plaće se isključivo isplaćuju u skladu sa Zakonom o trezorima Feferaecije. Po njemu je centralizovan sistem isplate plaće budžetskim korisnicima KOJIM upravlja ministar finansija ks. Obavezan je osigurati urednu isplatu plaća svim budžetskim korisnicima, ističu u Univerzitetu.