DNEVNIK TVSA/Ruševni objekti u Sarajevu – opasnost za građane

Ruševni objekti godinama predstavljaju  opasnost za građane ali i okolne objekate. Lokalne zajednice za sada nemaju odgovarajući odgovor. Općina Stari Grad je od mjesnih zajednica dobila mnogo zahtjeva za uklanjanje ruševina. Od januara ove godine uklonjeno je njih 11, što ni izbliza nije dovoljno, ali, kažu, koče ih i određeni propisi.

Načelnik općine Stari Grad  ističe da je ostalo još desetine objekata koji se trebaju ukloniti, te da su poduzete sve mjere. Građane moli da imaju razumijevanja, jer se objekti nisu rušili godinama. Limitirani su i  budžetom za ove aktivnosti.

-Mi smo u protekla dva tri mjeseca uklonili 11 objekata u Starom Gradu koji su bili opasni za građane i to pokazuje tamo gdje smo mi nadležni, kako reagujemo, a ni to nije jednostavno zato što smo ograničeni budžetom i da bi se uklonio jedan objekat treba 10, 20, 30 hiljada KM, a mi smo uklonili 11 objekata od januara do danas – ističe Irfan Čengić, načelnik Općine Stari Grad.

S obzirom na ugroženu sigurnost, uklanjanje ruševnih i  starih objekata žele i građani. Smatraju da je to davno trebalo učiniti.  

Objekti su već duže vrijeme napušteni i u ruševnom stanju i kao takvi predstavljaju opasnost po život i zdravlje ljudi, okolne objekte i saobraćaj, načelnik Općine Stari Grad također ističe da rade sve što je u njihovoj nadležnosti.  Postoje i određene prepreke.

-Mi pravimo program kako da uklonimo objekte koji nisu u historijskom urbanom krajoliku odnosno gdje mozemo mi sami djelovati bez federalnih organa i bez komisije za nacionalne spomenike – ističe Irfan Čengić, načelnik Općine Stari Grad.

Uklanjanje ruševnih objekata, trajni je zadatak nadležnih općinskih službi kako bi se otklonila svaka mogućnost da dođe do njihovog obrušavanja i dalekosežnijih posljedica. Općinska inspekcija, istakli su,  nastavit će s aktivnim nadzorom nad ruševnim objektima.