Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor za osumnjičene Adnana Smajlovića, Sancheza Jukića i Aidu Helać koji su uhapšeni u akciji „Black Tie 2“. Na slobodu bez mjera zabrane pušteno je 5 policajca Federalne uprave policije. Za ostale su određene mjere zabrane. Tužilaštvo BiH je najavilo žalbu na odluku Suda BiH.
Nakon zaprimanja sudske odluke, postupajući tužilac Tužilaštva BiH uložit će žalbu na odluku kojom za dio osumnjičenih u predmetu “Black Tie 2” nije određena mjera pritvora ili mjera zabrane. U žalbi će tužilac detaljno obrazložiti razloge za pritvor ili mjere zabrane. Žalba će u zakonskom roku biti upućena Sudu BiH, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Smajlović, Jukić i Helać osumnjičeni su da su dobrovoljno pristupili i postali članovi grupe kojom rukovodi Edin Gačanin. Koristili su SKY aplikaciju s ciljem efikasnijeg kontakta i prikrivanja tragova o dogovoru prilikom izvršenja krivičnih djela u vezi sa nedozvoljenom proizvodnjom i švercom opojnih droga na području Južne Amerike, Afrike, i Evrope u periodu od 2016. do 2021.
Pa su kao organizatori i pripadnici grupe vršili isto pranje novca koji potiče iz ilegalne trgovine opojnom drogom, narkokartela Tito i Dino širom svijeta što se vidi iz presude nadležnog suda u Roterdamu 2023. kojom je E.G. pravosnažno osuđen na sedam godina zatvora i novčanu kaznu od milion eura a nakon zaključenog sporazuma sa Tužilaštvom zbog proizvodnje i trgovine teškim opojnim drogama, naglasio je Sanjin Kulenović, tužilac Tužilaštva BiH.
Jedna kasa za čuvanje novca kriminalne grupe se nalazila u Sarajevu kod Adnana Smajlovića, a druga u Nizozemskoj kod Husmira Gabeljića. Smajlović je osumnjičen da je raspolagao sa 500 000 maraka koje mu je poslao Edin Gačanin. Uloga Sancheza Jukića bila je prvenstveno nabavljanje i međunarodni promet i preprodaja kokaina i drugih narkotičkih sredstava u količinama od po nekoliko stotina kilograma ili nekoliko tona.
Sud BiH je odredio mjere zabrane za Gordana Memiju, Harisa Behrama, Tarika Zulovića, Mirsada Skopljaka, Maka Šemšića, Emira Sarića i Smaila Šikala koji su pušteni na slobodu. Tužilaštvo BiH nije zatražilo pritvor za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Ermina Alomerovića i Adnu Helić, ali im je Sud BiH odredio mjere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države, te oduzimanje putnih isprava. Vahidin Munjić, Mustafa Selmanović, Adnan Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić – svečano ih je po izlasku iz zatvora dočekao ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak.