Okolišni kriminal je sve što šteti ekologiji i ugrožava životnu sredinu. U našoj zemlji nema zabilježenih ekstremnih slučajeva poput krivolova i ubijanja zaštićenih divljih životinja, uglavnom su to divlje deponije i zagađnje zraka. Rečeno je na okruglom stolu „Okolišni kriminal kao prijetnja sigurnosti“ koji je završna aktivnost projekta o ovoj temi. Cilj je bio podizanje svijesti o važnosti ekologije i prevenciji okolišnog kriminala.
U KS vrlo je mali broj kriivčnih djela iz oblasti protiv okoliša, poljoprivrede i prirodnoh dobara. Tokom 2021. i 22. bilo ih je po tri, dok je u prošloj godini bilo pet.
Da okolišni kriminal nije u prioritetu rada tužilaštava i policijskih agencija u našoj zemlji, pokazalo je i istraživanje stručnjaka za sigurnosna pitanja Safeta Mušića predstavljeno na okruglom stolu. Navodi kako je situacija slična i u državama EU.
Naime, Centar za društveno istraživanje Global analitika uz podršku Ambasade Švedske i Centra za promociju civilnog društva je proteklih devet mjeseci implementirao projekt „Zajedno protiv okolišnog kriminala“. Pored ostalog, realizirane su i kampanje na društvenim mrežama kojima se pridružio veliki broj mladih.