Dnevnik TVSA/ Otvorena konferencija “Sarajevo Migration Dialogue
U Sarajevu se danas govorilo i o modalitetima regionalne saradnje i najbolje prakse u upravljanju migracijama na Drugoj regionalna konferencija “Sarajevo Migration Dialogue”. Neke od tema bile su jačanje kapaciteta za koordinaciju nadležnih institucija zemalja zapadnog Balkana, povratak i readmisija migranata u zemlje porijekla te borba protiv krijumčarenja i trgovine ljudima.
Ovaj skup je nastavak niza aktivnosti koje Bosna i Hercegovina i njene sigurnosne strukture poduzimaju tokom posljednjih godina, a s ciljem efikasnog upravljanja migracijama, poručuje nadležni ministar Selmo Cikotić. Navodi da je u proteklom periodu pojačan nadzor državne granice, kao i kontrola kretanja i boravka migranata na teritoriji naše zemlje. Saradnja sa zemljama u regiji, kao i zemljama Evropske unije – podignuta je na viši novo.
“Kao rezultat svega toga imamo činjenicu da smo u odnosu na više od 10.000 migranata koji su na dnevnoj osnovi boravili na prostoru BiH prije dvije godine, u proteklih godinu dana uglavnom imali prosjek od oko 2.000 migranata i pritom smo uspjeli da zatvorimo tri privremena prihvatna migrantska centra na prostoru Unsko sanskog kantona” kazao je Selmo Cikotić, ministar sigurnosti BiH.
Učesnici konferencije su kao poseban problem naveli da se mali broj migranata vraća u svoje zemlje. Prisutna je niska stopa povratka na evropskom niovu, što ukazuje na potrebu intenzivnee saradnje kako bi se uspostavio zajednički sistem za povratak. Neophodno je i uskladiti viznu politiku između zemalja Schengena i Zapadnog Balkana
Karin Keller-Sutter, ministrica pravosuđa i policije Švicarske, kazala je: “Švicarska ima na dobru saradnju sa zemljama regiona zapadnog Balkana, što je značajno u ovom vremenu kada svjedočimo sve većem broju ulazaka migranata.Trebaju nam trebaju efikasna rješenja treba uskladiti viznu politiku a to opet iziskuje zajednički napor svih zemalja, kao i na nivou EU. Švicarska će kao zemlja Schengena uraditi sve što može u tom pogledu.Potrebna su i nova rješenja u oblasti azila. Mi smo zaključila sporazume sa Bosnom i Hercegovinim, Srbijom i Kosovom u toj oblasti.“
A Branko Lobnikar, državni sekretar Slovenije istakao je: “Ova konferencija je važna jer je neophodan dijalog. Upravljanje migracijama nije samo sigurnosno pitanje nego i razmjena dobrih praksi da se saradnjom prevaziđu problemi. Iskustva partenrstvo i dobra praksa razmjena informacija. Naravno poštivanje ljudskih prava mora biti ključna vodilja saradnje tražitelja azila graničnih i sigurnosnih agencija u EU i na Zapadnom Balkanu.”
Na konferenciji je istaknuto da se u narednom periodu može očekivati porast migracija na Zapadnom Balkanu, što ukazuje na potrebu jačanja saradnje i koordinacije na regionalnom nivou.