Sa sjednice Skupštine Kantona Sarajevo povučeno je nekoliko tačaka, među kojima je i Nacrt privremene odluke o zaštiti izvorišta vode za piće “Sarajevsko polje”. Predložena odluka naišla je na kritike jer predviđa zaštitu 16.000 hektara, a gradnja bi bila dozvoljena u trećoj i četvrtoj zoni. Predstavnici udruženjaa Aarhus centra i Eko akcija ispred zgrade Vlade KS održali su press konferenciju na kojoj su zatražili povlačenje Nacrta odluke sa dnevnog reda sjednice Skupštine. Kako su istakli, odluka može biti “pogubna po stanovnike Kantona Sarajevo”.
Važećom odlukom iz ’87. propisana je vodozaštitna zona na 58.000 hektara, a nova je umanjuje za oko 32.000 hektara, jer se 10.000 hektara odnosi na RS. Ključna razlika je da se na porostoru od 200 hektara na prostoru Ilidže oslobađa prethodnih zona i proglašava trećom i četvrtom zonom i time se gradnja dozvoljava.
Odluku zastupnika Skupštine da se ova tačku povuče s dnevnog reda, podržali su Udruženje Aarhus i Eko akcija. Ističu da se ovakvim nacrtom odluke namjerava smanjiti vodozaštitna zona za dvije trećine.
“Svega 2 km od izvora Bosne u srcu vodozaštitne zone voda vrela rijeke Bosne nije čak ni za kupanje, toliko je zagađena, a razlog je divlja gradnja na Bjelašnici naselja za koja nisu nikada dobila okolinsku dozvolu gdje inspekcije ne smiju ništa da učine i to je pokazatelj Kantona potpune nebrige za vodu koju pijemo” kazao je Anes Podić iz “Eko akcije”.
Eko aktivisti su istakli, kako su pojedine zastupnike upoznali sa svojim stavovima koje je, kako su dodali, proteklog vikenda nespretno interpretirao bivši ministar privrede u Vladi KS Adnan Delić. Podsjetimo, bivši ministar Delić direktno se bavio ovim pitanjem.
Emina Veljović, iz udruženja AARHUS, navodi: Naime, naš stav kao udruženja i dio koalicija za zaštitu rijeka jeste da bi ispravno donijeli odluku i bilo bi najispravnije pratiti hronologiju donošenja zakonskih propisa o vodama Federacija, pravilnika novog elaborata čak i u samom obrazoloženju ovog nacrta stoji da se elaborat na kojem je rađena priprema treba novelirati.
Povlačenje tačke s dnevnog reda samo je prvi korak, naglašavaju iz Eko akcije. Neophodo je da Vlada i Skupština hitno krenu u postupak izmjene Elaborata o vodozaštitnoj zoni s ciljem bolje zaštite postojeće vodozaštitne zone, a da bi se obuhvat strožije zaštite proširio i na dodatna područja vodozaštitne zone koja su trenutno ugrožena komercijalnom bespravnom gradnjom.