DNEVNIK TVSA/Med u našoj zemlji: Patvorine gorući problem
Pčelarstvo kod nas ima dugu tradiciju i veliku razvojnu perspektivu, naš med se svrstava u najkvalitetnije i ima odobrenje za izvoz u EU. No, nažalost bh. pčelarstvo optrećeno je brojnim problemima i ako se ne riješe, pčelari smatraju da ne možemo očekivati svjetlu budućnost. Patvorine predstavljaju jedan od gorućih problema.
Prema podacima Saveza pčelara Federacije u BiH se proizvede oko 2.000 tona meda, dok se isto toliko uveze. I tu je glavni problem za bh. pčelare jer se kažu, radi uglavnom o uvozu patvorina, a koje se prave i unutar države. U sprovedenom monitoringu Agencije za sigurnost hrane, utvrđen je veliki broj neispravnih uzoraka uvezenog meda.
-Šokiralo nas je da se nije poštivala deklaracija koju smo mi propisali, na njoj mora pisati gdje je med proizveden, a ako je iz uvozsa iz koje zemlje je uvezen – kazao je Nijaz Bajramović, pomoćnik direktora Agencije za sigurnost hrane.
S ciljem zaštite pravog meda, Savez pčelara između ostalog predlaže uvođenje nacionalnih staklenki.
-To su već učinili i Srbija i Hrvatska, a u Njemačkoj je 99% meda u nacionalnoj staklenki – ističe Rehad Deljo, predsjednik Saveza pčelara FBiH.
Na nacionalnoj staklenki Hrvatske nalazi se kod, pomoću kojeg se mogu saznati podaci o pčelaru. Slovenija je također pokrenula inicijativu prema EU da se izvrši izmjena pravilnika o medu, ističe Bajramović.
-Tme bi spriječili uvoz patvorina iz Kine i Poljske, gdje se prema cijeni meda koja je 1, 2 ili 3 eura, može vidjeti da se radi o patvorinama – poručuje Bajramović.
Uz aktivnosti na smanjenju lažnog meda u prometu, pčelari smatraju da se mora raditi i na povećanju njegove konzumacije u ishrani.
-Mi trošimo 500 grama po glavi stanovnika, dok Evropa 2-3 kg, tako da prostora ima za razvoj uz federalne podsticaje – ističe Rehad Deljo iz Saveza pčelara FBiH.
Iz federalnog resornog ministarstva ukazuju da je sa 200. 000 maraka, direktna podrška po košnici prošle godine, došla do iznosa od 1,6 miliona.
-Naš cilj je da uspostavimo rentabilnu proizvodnju zato što smo osigurali sredstva za direktnu podršku i i nvesticije – istakao je Husnija Kudić, savjetnik federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Voditi računa o onom što piše na deklaraciji, kupovati kod registrovanog pčelara koji daje med na analizu, preporuke su struke i pčelara kod kupovine pravog meda.