Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) organizirao je u Sarajevu AgriTech samit o digitalnoj budućnosti poljoprivrede, kao dio projekta EU4Business koji finansira Evropska unija da bi se ojačali kapaciteti za ekonomski rast i zapošljavanje u BiH te unaprijedila konkurentnost i inovativnost bh. kompanija u odabranim sektorima.
Zamjenica šefa Delegacije EU u BiH Ekaterina Dorodnova ističe da je cilj skupa promovirati digitalnu budućnost poljoprivredno-prehrambenog sektora, a očekuje da će adresirati i neke od ključnih izazova koji se tiču sve većih zahtjeva za tehnološkim poboljšanjima u tom sektoru.
Smatra da je u svakodnevnim životima i aktuelnom kontekstu u svijetu, jako bitno izgraditi otpornost u proizvodnji hrane.
– Činimo sve što je u našoj moći u BiH da se ova država ne bi suočila s krizom u pogledu snabdijevanja hranom. Tu smo, radimo da pomognemo, ali važno bi bilo da politike u tom sektoru prate digitalizaciju i inovaciju koju imamo u EU kad se radi o poljoprivrednom sektoru. Uvjeravam vas da je EU čvrsto uz građane ove zemlje. Imamo sredstva da pomognemo ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine, ali i da pomognemo sa ekspertizom i sa razvojem politika. Naša ambicija je da učinimo BiH boljim mjestom za pokretanje biznisa i za rast. Da bismo ubrzali rast kompanija koje se bave visokom tehnologijom sarađujemo sa nosiocima vlasti ove države, direktorima takvih preduzeća i sa poslovnom zajednicom – naglasila je prije početka.
Za današnji skup nada se da će postati važan regionalni događaj i naglašava ‘da će nastaviti da ulažu u razvoj agrotehnologije.
Rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH Steliana Nedera među ostalim izdvojila je sa današnjeg skupa, razgovor sa proizvođačima i prerađivačima hrane u BiH o digitalnim rješenjima i o novim tehnologijama.
– Nadamo se da će digitalna transformacija poljoprivrede u ovoj zemlji biti potaknuta današnjim događajem, gdje će predstavnici iz 12 zemalja govoriti o konkretnim rješenjima i primjerima iz prakse – naglasila je.
Selma Rizvić je profesorica na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i predsjednica Udruženja digi.ba, koje se bavi digitalizacijom i virtualnom prezentacijom kulturne baštine, a za potrebe današnjeg događaja uradili su aplikaciju koja će pokazati kako zapravo izgledaju digitalna rješenja koja se predlažu.
– Korisnici će moći vidjeti njivu i plastenik, voziti se smart traktorom, na tabletu pratiti da li je vrijeme za žetvu, kao i to da li je vrijeme za zalijevanje nekih od vrsta biljaka. Moguće je, u virualnom svijetu, doživjeti ono što se predlaže za uvođenje i u realnosti – kazala je.
Po njenim riječima, IT industrija BiH prati svjetske korake, a misli i da smo ‘blizu i da će ovaj naš uradak doprinijeti i da poljoprivrednici shvate koje su prednosti digitalnih rješenja’.