Ministarstvo unutarnjih poslova KS u suradnji sa Međunarodnom policijskom asocijacijom (IPA) sekcijom Bosne i Hercegovine i Globalnom inicijativom za borbu protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC) organizator je sedme Balkansko-Jadranske regionalne konferencije koja je otvorena u Sarajevu.
Kako je naglasila prije početka tog skupa koordinatorica za BiH Globalne inicijative (GI-TOC) Anesa Agović, razmjena dobrih praksi i omogućavanje prostora za razmjenu informacija među policijskim službenicima od ključne je važnosti, a često ih usporavaju administrativni nivo ili birokratske procedure. Zbog toga smatra važnim povezivanje između policijskih službenika.
Precizira da ta konferencija broji više od stotinu učesnika sa predstavnicima iz više od deset zemalja. Kako je kazala, predstavnici dolaze iz država zapadnog Balkana, ali i iz EU odnosno onih zemalja koje krijumčarenje migranata i trgovina ljudima povezuje na toj balkanskoj ruti.
Agović pojašnjava da je GI-TOC nevladina organizacija sa sjedištem u Ženevi. Jedan od ciljeva djelovanja, ne samo na zapadnom Balkanu i jugoistočnoj Evropi već na globalnom nivou, je izgradnja mostova između vladinog i nevladinog sektora.
Predsjednik IPA sekcije Sjeverne Makedonije Robertino Aceski podsjeća da je Balkan na udarnom putu migranata, koji kreću prema Evropi, te će biti dosta tema o kojima će razgovarati na konferenciji u Sarajevu.
– Najveći problem je sad latentna opasnost, koja postoji već mjesecima. Očekuje se da će doći veliki talas migranata, opet prema Balkanu. Bilo bi dobro da mlađe kolege čuju naša iskustva iz 2015., 2016. i 2017. godine – naglasio je za novinare prije konferencije.
Kako je kazao resorni ministar u Vladi KS Admir Katica, Ministarstvo unutarnjih poslova KS partner je, zajedno sa dvije nevladine organizacije, u organizaciji te konferencije koja se tiče tema važnih za ovaj kanton i cijelu BiH, pa i za regiju i EU.
Regionalna konferencija Međunarodne policijske asocijacije trajat će do 20. novembra, a bavit će se pitanjima krijumčarenja ljudi u pokretu/migranata i borbom protiv trgovine ljudima na zapadno-balkanskoj ruti te aktuelnim izazovima, trendovima i dobrim praksama kroz prizmu policijskih snaga.