
Gost emisije „Špica“ bio je Damir Arnaut, ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj.
Njemački mediji su intenzivno izvještavali o protjerivanju njemačke ministrice iz entiteta Republika Srpska, ocjenjujući taj potez kao ozbiljan diplomatski incident.
„Ovakve situacije su izuzetno rijetke u međunarodnim odnosima i kada se dogode, imaju karakteristike pravog međunarodnog incidenta. Sve je opisano kao nešto krajnje neuobičajeno, zbog čega su njemački mediji o tome detaljno izvještavali. Ministrica Lürmann je takođe govorila o svemu tokom jednog stranačkog skupa“, rekao je Arnaut.
Naglasio je da odnos Njemačke prema Bosni i Hercegovini neće biti promijenjen i da ostaje kakav je bio i do sada. Iako su mnogi ovaj događaj okarakterisali kao diplomatski skandal, u Njemačkoj je jasno istaknuto da krivica ne leži na državi Bosni i Hercegovini, već na pojedincima.
„Ne radi se samo o jednom pojedincu, već o cijeloj stranačkoj strukturi koja ga okružuje. Ne možemo zanemariti činjenicu o kojoj su također izvještavali njemački mediji da je Vlada RS, koja je pod kontrolom te stranke, donijela zvaničnu odluku kojom se ministrici Lürmann otkazuje gostoprimstvo na teritoriji RS-a. To je vrlo ozbiljan čin i upravo tako je i predstavljen u medijima“, ističe Arnaut.
Dodaje da će se odnos Njemačke prema BiH i dalje razvijati u smjeru podrške institucijama države, a ne entitetskim vlastima koje djeluju protivno ustavno-pravnom poretku.
„Sankcije su uvedene upravo zbog takvog ponašanja i napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Odluke Vlade RS-a i njihovo provođenje od strane entitetskih organa vlasti samo su dodatno potvrdile Njemačkoj da je bila potpuno u pravu“, naglašava Arnaut.
Arnaut je govorio i o tome koje zemlje bi mogle slijediti primjer Njemačke i Austrije u sankcionisanju Milorada Dodika. Podsjetio je da je Njemačka još prije nekoliko godina uvela prve ekonomske sankcije prema projektima u Republici Srpskoj, pažljivo kalibrisane tako da ne utiču na građane, već isključivo na vladajuću elitu.