Bosna i Hercegovina domaćin 105. Rose-Roth seminara Parlamentarne skupštine NATO-a

Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine (PSBiH) domaćin je 105. Rose-Roth seminara, koji će biti održan od 14. do 16. novembra pod pokroviteljstvom Parlamentarne skupštine NATO-a (PSNATO).

Najavio je to predsjedavajući Doma naroda PSBiH i predsjedavajući Delegacije PSBiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Kemal Ademović danas na pres-konferenciji u Sarajevu, podsjećajući kako je tema Rose-Roth seminara ‘Bosna i Hercegovina i zapadni Balkan u nestabilnom međunarodnom sigurnosnom okruženju’.

Naveo je kako u radu 105. seminara sudjeluje oko 130 registriranih sudionika među kojima su parlamentarci PSNATO-a, članovi Delegacije PSBiH u PSNATO-u, članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH, članovi Kolegija Predstavničkog i Doma naroda PSBiH i ministri iz Vijeća ministara BiH s predsjedavajućom Borjanom Krišto na čelu, te premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i direktori policijskih agencija, kao i komandantica NATO štaba Sarajevo generalica Pamela McGahа, diplomatski predstavnici i stručnjaci iz BiH i prestižnih evropskih institucija.   

Dodao je kako su na Rote-Roth seminar pozvani i predstavnici međunarodnih organizacija u BiH i nevladinog sektora.

Pored PSNATO-a, koji je organizator seminara, Ademović je uputio izraze zahvalnosti Vladi Švicarske Konfederacije i ženevskom DCAF-u (Geneva Centre for Security Sector), Ministarstvu odbrane BiH i NATO Štabu Sarajevo za podršku u organizaciji ovog skupa.

Podsjetio je, istovremeno, kako će NATO-ov Rose-Roth seminar biti održan u sklopu sedam sesija i to o temama – Nedavna dešavanja u BiH, Eurotlantske integracije, Pitanja regionalne sigurnosti i Promoviranje stabilnosti i ekonomskog razvoja na zapadnom Balkanu i utjecaj vanjskih aktera.

Također, bit će elaborirane i teme: Odljev mozgova iz jugoistočne Evrope – Implikacije za budućnost regije, Klimatske promjene i otpornost zapadnog Balkana i Uloga parlamenta u upravljanju kibernetičkom sigurnošću.

Odgovarajući na novinarski upit u vezi s euroatlantskim integracijama BiH i poteškoćama na tom putu, Ademović je podsjetio na razvoj situacije na tom planu od 2005. godine i preuzete obaveze.

U tom kontekstu je podsjetio na odredbu Zakona o odbrani BiH kojom su precizirani uloga i postupanje nadležnih organa u procesu pristupanja BiH članstvu u NATO-savezu, navodeći kako Ministarstvo odbrane i Komisija za NATO ispunjavaju planirane obaveze.

– Međutim, činjenica je da u BiH nemamo zajedničko gledanje na budućnost BiH u NATO-u…Nastojimo da kroz razgovor i dogovor, a u konačnici, možda građanima na nekom referendumu damo posljednju riječ kada se radi o putu BiH i njenom priključenju NATO-u – kazao Ademović.

Na upit u vezi s pismom koje su političari iz RS-a uputili američkom Kongresu i Evropskom parlamentu, Ademović je ocijenio kako se radi o konstrukcijama koje se temelje na politikanstvu i populizmu.

Kazao je kako se radi o pokušaju odbrane Milorada Dodika, predsjednika RS-a, od procesuiranja, te da se u tu svrhu posegnulo za konstrukcijom jednog pisma koje vrvi od neistina, pretpostavki i pokušaja prikazivanja stanja onakvog kakvo nije.

Ocijenio je kako se, zapravo, radi o pokušaju daljnjeg usložnjavanja, ionako, složene političke situacije u novonastalim geopolitičkim okolnostima, potvrđujući odlučnost nadležnih da rade u skladu s Ustavom i zakonima BiH.