Gosti emisije “Polis” bili su direktorica Zavoda za izgradnju KS Belma Barlov, stanovnik i član Savjeta MZ Širokača Samir Isaković i prof. dr. Dalibor Ballian, univerzitetski profesor i dopisni član Akadaemije nauka i umjentosti BiH.
Prošlo je gotovo dva mjeseca od kada se pojavila informacija da je klizište na lokalitetu Curine njive ponovo aktivirano. Iako se u početku govorilo o tome kako treba sanirati divlju deponiju i klizište, sada se samo govori o evakuaciji stanovnika MZ Šiorokača. Ko je zakazao, pa mještani ovog naselja čekaju šta će im donijeti novi dan i vremenske prilike.
I ranije se govorilo da je sanacija klizišta moguća tek na proljeće,šta do tada ?
“Mi ćemo sad sa projektnim zadatkom odnosno narednim projektovanjem dati preliminarne mjere, prije glavnog projekta odnosno prije zvanične, konačne sanacije ove deponije klizišta za koju su potrebna i geološka istraživanja koja malo duže traju. Dakle preliminarnim projektom bi trebalo prvo pristupni put napraviti koji treba proći kroz šumu, koja je eventualno ili nije minirana. Trebaju nam svi ti podaci koji će biti neophodni. Mi možemo isprojektovati, ali ko će ući i to raditi to je sada pitanje. Ne može ni jedna firma, niko ne može ući na entitet RS da radi bez neke zvanične dozvole, bez naredbe sa državnog nivoa, civilna zaštita možda bi i ona sa svojim mašinama mogla ući, ali oni trebaju imati zakonsku osnovu da bi mogli ući na teritoriju RS, dakle mi zaista evo u narednoj sedmici ćemo održati sastanak svih aktera u ovome da se pokrene incijativa i napravimo projekat da se vidi šta raditi. Mora se uraditi taj dio da se bar obezbjedi da se voda odvede i da se te drenaže naprave, da se ova voda koja se skuplja koja podliježe klizanju ovog tla da se bar ona odvede sa ovog lokaliteta, a naravno onda će se krenuti u projektovanje dalje”, kaže Barlov.
Dalibor Ballian ističe, da je za rješenje klizišta neophodna plodna zemlja koja bi se trebala rasporediti na tom području, te eventualno kontenjerske sadnice koje su već u zemlji, kao i pošumljavanje, ali da se to može raditi tek na proljeće.
Ukupno iz MZ Širokača je iseljeno pet porodica, a danas su iseljene tri porodice.
“Do danas su iseljene nekih pet porodica, prije nekoliko dana dvije i u toku dana danas su iseljene tri porodice. Mještani su spremni da napuste svoje domove, pojedini nisu jer ponuđeni smještaj im nije odgovarao i nije bio uslovan za njihove potrebe, odnosno ove porodice koje su se iselile su pristale da se evakuišu jer im je odgovarao smještaj”, kaže Isaković.
Cijelu emisiju “Polis” pogledajte na YouTube kanalu TVSA.