U večerašnjem Polisu gostovali su Muamer Bandić (SBiH), Irfan Čengić (SDP), Damir Marjanović (Za nove generacije) i Haris Zahiragić (SDA).
Različita su gledišta o kandidatskom statusu BiH za članstvo u EU – Bosna i Hercegovina će u četvrtak definitivno dobiti kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, stoji u nacrtu dokumenta koji je procurio u javnost.
Marjanović: “BiH je ostvarila određeni napredak prema EU“
– Pred nama je još uvijek dug put. Znamo da Evropska Unija ima pomalo neobične standarde prema različitim zemljama, neke su ekspresno ulazile, a neke su morale da ispunjavaju obimnije uvjete. Volim to usporediti s pozicijom koju su imale Ruminija, Bugarska, s jedne strane, a Hrvatska s druge. Bilo bi pogrešno kada bi rekli da nije bilo napretka u procesu eurointegracija, ali morat će se uložiti više truda.
Čengić: “Ulazak u EU još dugo na čekanju“
– Naravno da ćemo još dugo čekati na ulazak u EU. Dobijanje statusa kandidata zapravo samo znači da započinjete proceduru ulaska u EU. Ako je Hrvatskoj trebalo deset godina da uđe, od dobijanja statusa kandidata do punopravnog članstva (2003.-2013.), a Hrvatska ima jedan Parlament sa jednim Domom, a nadležnosti u BiH zahtjevaju da barem 14 različitih Parlamenata odlučuje o onome što jeste u pregovaračkim poglavljima. Početak otvaranja poglavlja pregovora je čisto političko pitamj što sm ovidjeli u Albaniji i Sjevernoj Makedoniji, gdje se EU licemjerno ponašala.
Bandić: “Dobijanje kandidatskog statusa samo otvara procese, očekuje nas turbulentan period“
– Dobijanje kandidatskog statusa otvara samo proces približavanja stavova unutar političkih elita u BiH. Dosadašnjih proces političkih elita koji su vođeni na držanom nivou nisu bili baš obećavajući. Svi znamo da je u prethodnom periodu Vijeće ministara bilo potpuno nefunkconalno. Pred nama je jedan jako kompleksan i turbulentan period.
Zahiragić: “Dobijanje kandidatskog statusa ne znači ništa“
– Ne znači ništa. Albanija i Sjeverna Makedonija su države koje su u tom peronu, koje će vjerovatno zadugo ostati u istom. Svakako da je dobijanje kandidatskog statusa rezultat dugogodišnjeg rada BiH, međutim uslovi koji su nam postavljani dugo vremena-nisu riješeni i nisu doneseni neophodni zakoni koje su oni od nas tražili. Stranke koje su blokirale donošenje tih zakona su nagrađene izmjenom izbornog zakona. BiH će ući u EU onog momenta kada političke elite Evrope i svijeta odluče da donesu takvu odluku.
U Banjaluci je u subotu održan sastanak o uspostavljanju vlasti na nivou Bosne i Hercegovine između predstavnika stranaka Osmorke i SNSD-a. Marjanović je bio direktni akter ovih pregovora, o čemu kaže sljedeće:
– Osmorka koja je sada uspostavljena kao jedna vrsta koalicije koja kreće u pregovore između sebe i potencijalnih partnera, koji su uvjetovani na neki način Izbornim zakonom, ima svoje određene obaveze. Prilikom pregovaranja na federalnom nivou tu su primarno potencirane stranke koje su zastupljene u federalnom Parlamentu.
Zahiragić je Marjanoviću odgovorio:
– Kazali su da su razgovarali sa partnerima koji zahvaljujući Izbornom zakonu i Ustavnom rješenju BiH su nezaobilazni faktori, a ukoliko je HDZ nezaobilazan faktor u FBiH onda je to isto i SDA. Dakle, nisu razgovarali sa partnerima koji su nezaobilazni faktori, nego su izabrali da razgovaraju sa HDZ-om. Kada su u pitanju ustavna struktura BiH u i SNSD – apsolutno nije nezaobilazan SNSD na državnom, nivou, barem ništa više od SDA, jer SDA ima devet zastupnika u Predstavičkom domu, a SNSD šest, u Domu naroda će SDA imati tri ili četiri, kao i SNSD. HDZ ima svega četiri zastupnika u Predstavničkom domu i sve su prilike, osim ako im OSmorka ne da četvrtog delegata da će on u Domu delegata imati tri delegata.
– Osmorka će imati svoga člana u Domu naroda iz reda hrvatskog naroda – navodi Marjanović.
Dalje u raspravi Marjanović je istaknuo: “Koliko Vama Drina predstavlja, toliko i meni predstavlja, posebno svima nama koji smo 90-ih godina branili tu granicu od Drine do Une”.
Govorili su o turbulentnoj političkoj zbilji u našoj zemlji, pregovorima i sastancima.
O stavu SBiH, Bandić kaže: “Generalno nisam sudionik tih pregovora, ali nas četvorica ovdje ako stalno potenciramo pitanja oko kojih se ne možemo dogovoriti, nema posebnog dogovora, kao i između Osmorke , SNSD-a i HDZ-a. Mislim da se sve predimenzionira“.
Čengić navodi: “Kada su svi euforično pravili sporazume, govorio sam da sačekamo izbore delegata jer će se tada više znati kako će se moć formirati vlast. Završen je proces izbora delegata, a mi i dalje nemamo delegate“.
Bandić tvrdi: Ukoliko ovakvim nastupom gospodin Zahiragić i SDA, nastavlja da napada sve druge i da ih naziva kako ih već naziva, neće postojati mogućnost nekog konsenuza gdje bi SDA mogla da participira u vlasti. Smatram da je SDA trebalo pozvat na razgovore da se vide principi njihovog djelovanja. Ukoliko budemo pretendovali na teme gdje se ne možemo dogovoriti, onda će uvijek visoki predstavnik da nam nameće odluke.
Cijeli razgovor pogledajte na YouTube kanalu TVSA