Osobe sa teškim psihičkim poremećajima oporavljat će se i vraćati u zajednicu
Više od 1000 pacijenata s teškim psihičkim poremećajima uključeno je u koordiniranu brigu, a stopa onih koji se upućuju u bolnice smanjena je za 30% rezultati su reformi realiziranih u oblasti mentalnog zdravlja, prezentirani su tokom završne konferencije pod nazivom „Za sve nas“ u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH.
Tokom 13 godina koliko je trajala realizacija projekta uključeno je više od 500 profesionalaca iz oblasti mentalnog zdravlja, razvijeni su brojni stručni kao i zakonski dokumenti, uspostavljena saradnja s drugim sektorima, provedena brojna istraživanja i edukacije, kao i aktivnosti na smanjenju stigme i diskriminacije. Pružena je i značajna podrška korisničkim udruženjima i grupama za samopomoć.
-Fokus smo stavili korisnika usluge. Ono što je važno mi ne govorimo više samo o terapijskom djelovanju kao terapiji nego o oporavku pacijenta i njegovoj inkluziji. Taj proces ne počinje i ne završavamo liječenjem nego smo uspjeli da uvedemo nove usluge. To je set usluga od okupacione terapije koordinirane brige, pravljenje plana individualno za svakog pojedinca koji bi se sto prije oporavio i vratio u zajednicu, kazao je Goran Čerkez pomoćnik ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine.