Građani BiH pozvali više od 80.000 puta humanitarni broj, prikupljeno 300 hiljada maraka
Tokom emisije “Teleton”, trosatnog posebnog programa Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) posvećenog prikupljanju pomoći za žrtve razornih zemljotresa koji su početkom februara pogodili Turkiye i Sirijum zahvaljujući pozivima na humanitarni broj i donacijama prikupljeno je više od 300.000 KM, javlja Anadolija.
Građani su pozvali više od 80.000 puta humanitarni broj donirajući svakim pozivom po dvije KM. Osim toga, bio je dostupan broj žiroračuna za novčane uplate.
BHRT i Udruženje Pomozi.ba od 1. marta provode kampanju prikupljanja novca za stradale u prošlomjesečnim razornim zemljotresima u Turkiye i Siriji, čija je kulminacija večerašnja specijalna televizijska emisija.
U emisiji je učestvovalo oko 150 osoba iz političkog, kulturnog, sportskog, vjerskog i javnog života Bosne i Hercegovine. Podršku kampanji dale su i firme i pojedinci velikim novčanim donacijama.
Na pozive građana odgovarali su i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić, Ćamil Duraković, potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska, Sedin Kahriman, generalni direktor BH Telekoma, glumci Admir Glamočak i Mona Muratović, pjevači Halid Bešlić, Amira Medunjanin, Dino Šaran i mnogi drugi. Oni koji nisu bili u mogućnosti da prisustvuju poslali su svoje video poruke pozivajući građane da nazovu humanitarni broj.
Poseban dio programa posvećen je spasiocima iz BiH koji su učestvovali u akcijama potrage i spasavanja u Turkiye, kao i brojnim humanitarnim akcijama organizovanim širom BiH.
Među gostima u studiju bio je i ambasador Turkiye u BiH Sadik Babur Girgin, koji je rekao da je žrtvama zemljotresa trenutno najpotrebniji stalni smještaj.
“Puno energije, puno snage treba, puno rada potrebno je da se sve ovo postigne, ali zahvaljujući prijateljima to će nam sigurno biti lakše”, rekao je Girgin.
Zemljotresi jačine 7,7 i 7,6 pogodili su 6. februara 11 provincija – Adanu, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatyu, Osmaniye i Sanliurfu, usmrtivši skoro 50.000 ljudi.
Više od 13,5 miliona ljudi u Turkiye pogođeno je razornim potresima, kao i mnogi drugi u sjevernoj Siriji.