Saopćenjem za javnost oglasili su se iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH oko rješenja o uspostavi zemljišnoknjižnog uloška i uknjižbi prava vlasništva Grada Sarajeva nad Vijećnicom.
Naglašavaju da su kao ustanova (NUB BiH) dobitnici Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva kao čuvari pisane riječi stvarane stoljećima na ovim prostorima. -“Iako stranka u postupku, spomenuto rješenje nije dostavljeno službenim putem, a o njegovom sadržaju kolektiv Biblioteke saznao je iz medija. Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine neumorno poduzima sve pravne radnje kako bi se vratila u svoje prijeratne prostorije, dodijeljene u skladu sa rješenjem nadležnog organa. Nažalost, izgleda da ova borba ne odjekuje dovoljno u javnom prostoru i da NUBBiH 30 godina nakon njenog ratnog razaranja i dalje trpi nepoštovanje i neprihvaćanje, toleriše nemarnost i indiferentnost od strane odgovornih struktura sa apsolutnim zanemarivanjem njenog značaja i kontinuiteta”, ističu.
Zgrada Vijećnice, reprezentativno i monumentalno kulturno-arhitektonsko zdanje, koje treba biti dom najsofisticiranijim duhovnim manifestacijama kulturnog i intelektualnog života, a što i jeste pisana riječ i funkcija NUBBiH, sada se nalazi na raskršću između kulture i politike.
Pravni zastupnik NUBBiH već je poduzeo neophodne korake zbog očigledne povrede i zloupotrebe prava, a slijedi principijelna i pravna bitka za povrat onoga što NUBBiH pripada, poručuju iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH