Medicinski otpad sa ‘COV’ odjeljenja infektivan
Pandemija koronavirusa već je donijela mnoge promjene u živote ljudi u cijelom svijetu, donoseći nove izazove, uključujući i pažljivije tretiranje zbrinjavanja medicinskog i infektivnog otpada.
Važno je istaknuti da je Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kao i Radne grupe za upravljanje medicinskim otpadom, koja je pod okriljem Svjetske asocijacije za upravljanje otpadom (ISWA), da se sav otpad koji nastane na “COV” odjeljenima, smatra infektivnim.
Upravljanje otpadom u FBiH nadležnost i FBiH i kantona
Stručni savjetnik za odnose s javnošću Federalnog ministarstva zdravstva Zlatan Peršić u izjavi Feni podsjeća da je zbrinjavanje medicinskog otpada u FBiH definirano Zakonom o upravljanju otpadom FBiH i Pravilnikom o upravljanju medicinskim otpadom.
– Upravljanje otpadom regulirano je i kantonalnim propisima, a poslove u upravljanju otpadom vrše Federalno i kantonalna ministarstva okoliša te kantonalna ministarstva zdravstva, s tim da napominjemo da je za odlaganje medicinskog otpada zadužen i vlasnik medicinskog otpada, odnosno zdravstvena ustanova – naglašava Peršić.
U UKC RS-a liječeno 80 posto zaraženih, medicinski otpad udvostručen
Magistar ekologije i odgovorna osoba za upravljanje medicinskim otpadom u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske Željko Aleksić izjavio je Feni da su odmah po prijemu naloga od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS počele pripreme prije prijema prvog pacijenta zaraženog novim koronavirusom kako bi novonastalu epidemiološku situaciju dočekali spremni.
Određene su lokacije za transportne kontejnere za odlaganje infektivnog otpada u svakoj sobi gdje se nalaze pacijenti kao i transportne kontejnere na izlazu iz izolovanog prostora, gdje se odlaže jednokratna zaštitna oprema, koja se takođe tretira kao infektivni medicinski otpad.