Dnevnik TVSA/ Zagađen zrak – postoje prijedlozi za rješenje, ali ne i konkretni potezi
Svake zime BiH se suočava s istim problemom. Zrak u nekoliko bh. gradova i danas je jako zagađen. Najzagađeniji, prema mjerenjima mjernih stanica su Sarajevo, Banja luka, Zenica, Visoko, Tuzla i Kakanj.
Zagađen zrak koji je konstantan može imati pogubne posljedice po cjelokupno stanovništvo, upozoravaju ljekari. Iako vlast ima prijedloga za pokušaj rješenja ovog problema, za sada nema konkretnih poteza. Zbog prekomjernog zagađenja zraka u Sarajevu, građanima, posebno djeci, starijima, trudnicama i hroničnim bolesnicima, ne preporučuje se duži boravak napolju
Niže temperature i sezona grijanja – za građane Sarajeva svake godine znači nezdrav i zagađen zrak. Visoka koncentracija štetnih materija koja se dugoročno nalazi u zraku može pogubno uticati na građane.
“Imamo znači dvije vrste zagađenosti – zagađenost na bazi gasova, koje je još više izraženije i opasnije zato što gasovi difunduju šire se brže i dolaze do najudaljenijih diSajnih puteva tamo gdje možda ove čestice ne bi ni stigle. Svako prehladno stanje, a uz to i aerozagađenost dovode do taloženja kojekakvih negativnih čestica u to područje i dolazi znači do rinoreje tzv. curenja nosa“, rekla je prof. dr. Zehra Dizdarević, spec. pulmolog i alergolog.
Veliki je broj bolesti koje može izazvati zagađenje. Vlasti se nedovoljno bave ovim problemom, a dolaskom proljeća zaboravimo šta smo udisali tokom zime, ističu iz Udruženja Eko-akcija.
Poboljšanje uvjeta na ovom geografskom području može donijeti samo promjena vremena, jačanje vjetra, kiša ili snijeg, što se ne prognozira u idućim danima.